کمبود اعتماد به نفس؛ کلید کامیابی را گم کرده‌اید؟

اعتماد نفس پایین می‌تواند کیفیت زندگی افراد را به شیوه‌ها و شکل‌های مختلف کاهش بدهد. احساسات منفی و انتقاد مداوم از خود منجر به احساس مداوم غم، افسردگی، اضطراب، خشم، شرم یا گناه می‌شوند.

اعتماد به نفس پایین و افسردگی رابطه دارند؟

از جمله پرسش‌هایی که برای سنجش سطح اعتماد به نفس افراد مطرح می‌شود، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • احساس کمبود در زمینه‌های مختلف نسبت به دیگران دارید؟
 • باور دارید که فردی ارزشمند هستید؟
 • نسبت به انتقادات حساس هستید؟
 • به ش،ت‌هایتان بیش از حد فکر می‌کنید؟
 • نگاه و دید مثبتی نسبت به خود دارید؟
 • خود را دوست دارید؟
 • حتی در زمان طردشدن از سوی دیگران، باز هم به ارزش‌های خود واقف هستید؟

درمان کمبود اعتماد به نفس چگونه است؟

تبعیض‌های ،تی و تفاوت قائل‌شدن میان توانمندی‌های ،ن و مردان هم از دلایل دیگری است که روی اعتماد به نفس دختران اثرگذاری منفی دارد.

برخورداری از تصویری من، از خود در ذهن و باورداشتن به توانمندی‌های مختلف زندگی از جمله ویژگی‌هایی است که باید برای موفقیت ،ب کنید. بدون اعتماد به نفس، در ابعاد مختلف زندگی ش،ت می‌خورید.

au.reac،ut.com

عوامل متعددی می‌توانند بر اعتماد به نفس تأثیر بگذارند، مانند:

 • نتایج در محل کار یا مدرسه
 • تبلیغ ال،ای موفقیت و زیبایی از سوی رسانه‌ها
 • حمایت‌نشدن از سوی خانواده و محیط
 • دستاوردها یا سطوح مهارت
 • مسائل مربوط به سلامت جسمی و رو،
 • کمال گرایی
 • مقایسه خود با دیگران
 • فشار برای موفق‌شدن
 • تجربه قرارگرفتن تحت قلدری یا سوء استفاده
 •  تبعیض به شکل‌های مختلف
 • دور شدن از منطقه امن یا آشنا یا عزیزان
 • مشکلات خانوادگی

پیامدهای اعتماد به نفس پایین چیست؟

بسیاری از افراد نسبت به تصویری که از آنها در آینه دیده می‌شود، نقد دارند و آن را نمی‌پسندند. چنین چیزی ی،ی درباره ظاهر از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستند.

پژوهش‌ها و تحقیقات نشان می‌دهند که کمبود اعتماد به نفس، افراد را در معرض ابتلا به افسردگی قرار می‌دهد. انزوای ناشی از نداشتن اعتماد به نفس کافی و تصورات منفی فرد نسبت به خود، او را افسرده و دچار مشکلات روحی می‌کند.

عدم اعتماد به نفس چگونه باعث استرس میشود؟

اعتماد به نفس باوری است که فرد به خود و توانایی‌ها و افکارش دارد. اگر فردی اعتماد به نفس داشته باشد، خود را می‌پذیرد، می‌پسندد و دوست دارد.  ممکن است که یک فرد درباره بعضی از ویژگی‌های خود نظر مثبتی داشته باشد و برخی از ابعاد شخصیت و ویژگی‌های خود را نپسندد.
کمبود اعتماد به نفس باعث می‌شود که ظرفیت‌های بالقوه خود برای موفقیت و کامیابی در زندگی را نشناسیم و کشف نکنیم. ،ی که به خود باور ندارد، به‌سختی از مهلکه‌ها و چالش‌های پیچیده زندگی جان سالم به در می‌برد. اما همیشه راهی برای افزایش اعتماد به نفس وجود دارد. در ادامه درباره این موضوع خواهیم گفت.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D9%81%D8%B3-%D8%B9%D9%84%D8%A7%D8%A6%D9%85-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86/

کمبود اعتماد به نفس در ،ن به دلایل بسیای می‌تواند شایع‌تر از مردان باشد. وجود تبعیض‌های ،تی در منزل و محیط‌ بیشتر جوامع روی کاهش باور افراد به توانمندی‌هایشان اثرگذاری شدیدی دارد.

باور اینکه بدن یک سیستم ارزشمند است که برای زندگی‌، سالم در این دنیا به آن نیاز داریم، راه را برای ریزشدن و تمرکز بر ابعاد ظاهری خدادادی آن می‌بندد. هر، باید با پذیرش این دستگاه به ،وان ابزاری برای زیست سالم از منفی‌بافی درباره شکل و شمایل خود دست بکشد و قدر تن و بدن خود را بداند.

دلایل کمبود اعتماد به نفس چیست؟

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

ازدواج و قرارگرفتن در رابطه‌ای احساسی با فرد دیگر باعث می‌شود که آینه‌ای در مقابل شما گذاشته شود. این آینه بسیاری از ابعاد وجودتان را که شاید پیش‌تر گم و ناشناس بودند، عیان و هویدا می‌کند.

امکان دارد که شخصی در زمینه‌ای مانند تحصیل یا کار اعتماد به نفس خوبی داشته باشد اما در زمینه‌های دیگر به خود باور کافی نداشته باشد.

ویژگی افراد با اعتماد به نفس پایین

افرادی که دچار کمبود اعتماد به نفس هستند، در محیط کار هم حالتی منزوی پیدا می‌کنند و از آنجا که به توانایی‌های خود باور ندارند، سعی به تجربه فرصت‌های تازه ندارند. این دسته از افراد، خود را به چالش نمی‌کشند و همین موضوع می‌تواند عاملی برای درجازدن آنها در موقعیت کنونی‌شان باشد. دایره ارتباطات هم که اثرگذاری مثبت و فراو، روی موفقیت‌های کاری دارد، برای این دسته از افراد محدود است.

عدم اعتماد به نفس در دانش آموزان

اعتماد به نفس پایین رابطه مستقیمی با ابتلا به افسردگی و اضطراب دارد. اگر فردی نسبت به خود احساس منفی داشته باشد، روابط خوبی هم با دیگران ایجاد نخواهد کرد. این روند موجبات بروز مشکلات روحی و رو، را فراهم می‌کند.

کمبود اعتماد به نفس می‌تواند ریشه در مشکلات مختلفی داشته باشد. بااین‌حال اگر کودکی در کنار خود دارید یا به برخی از ضعف‌های خود واقف هستید، برای پیشگیری از کمبود اعتماد به نفس در او و خود، به نکات زیر دقت کنید:

اعتماد به نفس پایین برای ازدواج چگونه است؟

کمبود اعتماد به نفس شکل‌های مختلفی دارد. گاهی در بعضی زمینه‌ها از اعتماد به نفس کافی برخوردار هستیم و در برخی از زمینه‌ها هم نه. باید در ت، مداوم، سعی کنیم که اعتماد به نفس خود را در زمینه‌های مختلف بالا ببریم. درمان کمبود این موضوع با توصیه‌های زیر مقدور می‌شود:

تغییرات ظاهری هم از دلایلی هستند که نوجوانان کمی دچار نداشتن اعتماد به نفس می‌شوند. چنین چیزی در این دوره باعث انزوای افراد می‌شود و می‌تواند با ،مش، آتش مشکلات و چالش‌های روحی نوجوان را هم شعله‌ور کند.

اعتماد به نفس پایین در ،ن

دستاوردهای کوچک در مسیر تحصیل و تشویق‌شدن از سوی کادر آموزشی می‌تواند نقش پررنگی در شکل‌گیری بستری من، برای رشد دانش‌آموزشان با اعتماد به نفس بالا داشته باشد.

عدم اعتماد به نفس در رانندگی

کمبود اعتماد به نفس در نوجوانان معمولاً رایج است. این سن گذرگاهی به سوی بزرگسالی است و با تغییرات جسمی و روحی زیادی همراه می‌شود. در خلال این تغییرات، امکان دارد که نوجوان نتواند خود را با شرایط به خوبی تطبیق بدهد و به توانایی‌های خو در زمینه‌های مختلف شک کند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که رابطه مستقیمی میان کمبود اعتماد به نفس و اختلال اضطراب اجتماعی (SAD) و اختلال اضطراب عمومی (GAD) وجود دارد. داشتن احساسات منفی نسبت به خود و دست‌کم‌گرفتن یا نشناختن نقاط قوت پنه، وجود باعث می‌شود که فرد در بحبوحه‌ای از ترس‌ها، تردیدها و چالش‌هایی قرار بگیرد که اضطراب زیادی برایش به وجود می‌آورند.

تشخیص کمبود اعتماد به نفس چگونه است؟

درمان کمبود اعتماد به نفس

پیشگیری از کمبود اعتماد به نفس چگونه است؟

خانواده نخستین بستری است که روی شکل‌گیری اعتماد به نفس افراد اثر می‌گذارد. شیوه تعاملات آدم‌ها با هم در هر خانواده، روش انتقاد، و حمایت آنها از هم و سطح اعتماد به نفس والدین می‌تواند روی اعضا اثرگذار باشد.

عدم اعتماد به نفس در محیط کار

وجود تبعیض ،تی در جوامع فقط باعث اعتماد به نفس پایین در ،ن نمی‌شود و عوارضش دامان مردان را هم می‌گیرد. در چنین جوامعی، بار مسئولیت زیادی به گردن مردان است. هرچند که امتیازات فراو، هم به آنها داده می‌شود اما انتظار از آنها هم بالا است.

دلایل کمبود اعتماد به نفس می‌تواند ریشه در کودکی افراد داشته باشد. اگر فردی در دوران کودکی عشق، محبت و تعاملات مثبت دریافت نکند، احتمالاً فاقد احساس ارزشمندی یا ارزش درونی می‌شود.

علائم کمبود اعتماد به نفس

علائم کمبود اعتماد به نفس چیست؟

در راستای همان استانداردهایی که گفته می‌شود و جوامع دیکته می‌کنند، کوتاهی قد هم از سوی بسیاری نامن، دانسته می‌شود. افراد کوتاه‌قد در چنین محیطی احساسات منفی زیادی نسبت به خود پیدا می‌کنند.

زن، که چنین دیدگاهی نسبت به خود دارند، بر این باور هستند که شایستگی کافی در آنها دیده نمی‌شود و ارزش وقت‌گذاشتن برای خود ندارند. در نتیجه، اعتماد به نفس اندک می‌تواند موجبات ابتلا به بیماری‌های روحی نظیر افسردگی و حتی جسمی را در آنها فراهم کند.

اعتماد به نفس پایین در مردان

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۹ نشان داد که کمبود اعتماد به نفس در دانش آموزان تأثیر قابل‌توجهی بر کیفیت زندگی آنها دارد. محققان دریافتند که این کمبود با اضطراب، افسردگی، استرس تحصیلی و افکار خودکشی ارتباط دارد.

رابطه عدم اعتماد به نفس و اضطراب چیست؟

گاهی با تکنیک‌های پیشنهادی مانند آنچه در این مقاله گفته شد، امکان تقویت اعتماد به نفس وجود دارد اما در بعضی از موارد هم نیاز به مشاوره و درخواست کمک از متخصصان روانشناسی به وجود می‌آید. برای دریافت ،ت ملاقات با آنها هم می‌تو،د از سیستم ،ت دهی آنلاین سایت دکتردکتر استفاده کنید.

علائم اعتماد به نفس پایین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • احساس شک به خود
 • رفتار منفعلانه یا مطیع
 • مشکل در اعتماد، به دیگران
 • احساس حقارت نسبت به دیگران
 • حساسیت بیش از حد به انتقاد
 • احساس دوست داشته‌نشدن

کودکان فاقد اعتماد به نفس تصویری منفی از خود دارند و ممکن است خود را زشت، تنبل و ناتوان ببینند. این افراد مستعد دچارشدن به حس قرب،‌بودن هستند. در واقع، از آنجا که از توانایی و مهارت کافی برای کشف و بروز استعدادها و توانمندی‌های خود بهره‌مند نیستند، مدام ش،ت‌هایشان را به گردن دیگران می‌اندازند و احساس می‌کنند که قرب، وضعیتی ناخوشایند هستند که خود در شکل‌گیری‌اش تقصیری ندارند. انزوا و تنهایی هم از ویژگی‌های رایج کودک، است که اعتماد به نفس پایین ندارند.

اعتماد به نفس پایین در نوجوان

استانداردهایی که از سوی جوامع درباره زیبایی ارائه می‌شود و مورد تمس، قرارگرفتن از جمله دلایلی است که باعث مخدوش‌شدن دید فرد نسبت به ظاهرش می‌شود. پذیرفتن خود به همان شکل و ظاهر طبیعی ارزشی است که باید در سطوح ابتدایی آموزشی به آن توجه شود.

نداشتن اعتماد به نفس کوتاهی قد

medicalnewstoday.com

کم‌رویی و کمبود اعتماد به نفس ی،ان نیستند اما خجالت زیاد روی برقراری ارتباط با دیگران اثر می‌گذارد و منجر به شکل‌گیری نوعی انزوا می‌شود. در نتیجه این انزوا، اعتماد به نفس هم مخدوش می‌شود.

خانواده و کمبود اعتماد به نفس

انتظارات کلیشه‌ای و اشتباه از ،ن درباره ظاهر و رفتارشان که حتی در جوامع پیشرفته هم دیده می‌شود، روی شکل‌گیری اعتماد به نفس دختران اثرات منفی زیادی می‌گذارد.

چطور می‌تو،د از شریک عاطفی‌تان که دچار کمبود اعتماد به نفس است، حمایت کنید؟ به راه‌کارهای زیر نگاهی داشته باشید:

 • تعریف و تمجید فایده زیادی دارد. هر زمان که می‌تو،د او را تحسین کنید. البته تعریف و تمجیدتان باید واقعی و درباره نکات مثبت شخصیت و ظاهرش باشد.
 • کنترل عصب،ت در مواجهه با رفتارهای فردی با اعتماد به نفس پایین دشوار است اما باید این توصیه را تمرین کنید.
 • گوش شنوایی برای حرف‌های او باشید و به او اجازه ابراز ترس‌ها و نگر،‌هایش را بدهید.
 • یادتان باشد که این دسته از افراد گاهی برای توجیه کارهایشان در لاک دفاعی فرو می‌روند. این ویژگی‌شان را بشناسید و با مهرب، همراهی‌شان کنید.

اعتماد به نفس و کم‌رویی رابطه دارند؟

دلایل مختلفی باعث کاهش اعتماد به نفس افراد در زمینه رانندگی می‌شوند اما خوشبختانه، چندین راه‌کار برای مق، با این مشکل وجود دارد:

 • از امنیت وسیله نقلیه مطمئن شوید.
 • به اندازه کافی تمرین کنید و مهارت‌های مختلف را به دست بیاورید.
 • از واکنش‌های ناخوشایند آدم‌های دیگر ناراحت نشوید و به آنها اعتنا نکنید.
 • از تکنیک‌های تنفسی آرام‌بخش کمک بگیرید.
 • مطمئن باشید که مانند بسیاری از افراد به زودی توانایی رانندگی‌، به طور کامل را به دست می‌آورید.

از ویژگی‌های رفتاری افراد دچار کمبود اعتماد به نفس باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ذکر نکات منفی درباره خود و انتقاد زیاد از خود
 • شوخی با خود به شیوه‌ای منفی
 • تمرکز روی ش،ت‌ها و نادیده‌گرفتن پیروزی‌ها
 • سرزنش‌، خود در هنگام بروز مشکلات
 • بهتردانستن دیگران از خود
 • خود را لایق شادی‌ندانستن

عدم اعتماد به نفس در مورد ظاهر

کمبود اعتماد به نفس

کمبود اعتماد به نفس عاملی مهم در ش،ت و ناراحتی در زندگی است

عزت نفس پایین یا عدم اعتماد به نفس باعث می‌شود دانش‌آموزان در توانایی خود برای موفقیت تردید داشته باشند. این روند موجب می‌شود که دانش‌آموز با کمبود اعتماد به نفس نتواند خود را در چالش‌های یادگیری شرکت بدهد.

ارزش‌هایی که جامعه دیکته می‌کند هم در چارچوب علایق شخصی افراد نیست و کلیشه‌هایی را شامل می‌شود که همه باید در راستای رسیدن به آنها تلاش کنند. هرگونه ناکامی در این میان هم موجب بروز حس حقارت در افراد می‌شود و اعتماد به نفسشان را پایین می‌آورد.

اعتماد به نفس پایین دختران

کمبود اعتماد به نفس می‌تواند بر احساس افراد نسبت به خود و توانایی‌هایشان تأثیر منفی شدیدی بگذارد. تصمیم‌گیری و موفقیت افراد در بخش‌های مختلف زندگی هم در گروی آن است. اگر اعتماد به نفس کمی داشته باشید،نسبت به توانمندی‌هایتان دچار تردید می‌شوید و این موضوع بر روابط، کار یا تحصیلتان اثرات بدی می‌گذارد. حتی گاهی پای بروز مشکلات جسمی و روحی دیگر هم به میان می‌آید و نیاز به مراجعه به دکتر روانشناس پررنگ می‌شود. در ادامه درباره این موضوع بیشتر می‌خو،د.

کمبود اعتماد به نفس چیست؟

فقدان اعتماد به نفس

اعتماد به نفس پایین در کودکان

درباره کمبود اعتماد به نفس تجربه، خاطره یا نقطه‌نظری دارید؟ ما را هم در جریان بگذارید.

دردها و آسیب‌های جسم، و رو، و بزرگ‌شدن در محیطی که انتقاد از افراد پررنگ است هم از دلایل دیگر کاهش اعتماد به نفس افراد هستند.

دلایل متنوعی باعث کمبود اعتماد به نفس در رابطه می‌شوند. گاهی فردی از اعتماد به نفس خوبی برخوردار است اما قرارگرفتن در کنار شخصی دیگر که روحیه‌ای سرزنشگر دارد، اعتماد به نفسش را ت،یب می‌کند. قرارنداشتن افراد در سطح مش،ی از توانایی‌های مختلف و حتی از نظر ظاهری هم گاهی روی اعتماد به نفس در رابطه اثرات منفی می‌گذارد.

کمبود اعتماد به نفس همسر

منابع:

بنابراین، ورود به یک رابطه کار ساده‌ای نیست و مست،م شناخت کافی از خود خواهد بود. بسیاری از افراد از ورود به چنین شرایطی واهمه دارند چون از رویارویی با نقاط ضعفشان می‌ترسند و همین موضوع عاملی برای دورماندن از ازدواج و رابطه می‌شود.

اعتماد به نفس پایین در رابطه