کیست تخمدان؛ علائم و درمان آن از دیدگاه پزشک

علائم شدید کیست تخمدان که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند عبارت‌اند از:

 • درد شدید در لگن
 • تب
 • ضعف یا سرگیجه
 • تنفس سریع و پی در پی

بله! کیست‌ها باعث نفخ می‌شوند که وزن را بالا می‌برند. از طرف دیگر، برخی از کیست‌ها هورمون‌هایی ترشح می‌کنند که می‌توانند باعث افزایش وزن شما شوند.

تشخیص کیست تخمدان

کیست تخمدان در زن، که عادت ماهانه منظم دارند، شایع است. در واقع، ا،ر ،ن در هر ماه حداقل یک فولیکول یا کیست جسم زرد ایجاد می‌کنند. شانس ابتلا به کیست تخمدان بر اساس موارد زیر افزایش می‌یابد:

 • سن: در سنین قبل از یائ، کیست تخمدان شایع‌تر است.
 • وضعیت بارداری: احتمال تشکیل و باقی ماندن کیست در دوران بارداری بیشتر است.
 • سابقه کیست تخمدان: اگر قبلاً به کیست تخمدان مبتلا شده‌اید، خطر ابتلای مجدد در شما افزایش می‌یابد.
 • شرایط پزشکی فعلی: در صورت داشتن اندومتریوز، مشکلات هورمونی یا مصرف داروهایی برای کمک به تخمک گذاری مانند کلومیفن

ا،ر کیست‌های تخمدان به طور طبیعی ایجاد می‌شوند و در عرض چند ماه بدون نیاز به هیچ درم، از بین می‌روند. در صورت داشتن قاعدگی ماهانه، کیست تخمدان اغلب به طور طبیعی ایجاد می‌شود؛ چرا که تخمک‌گذاری علت اصلی کیست تخمدان است. علل دیگر عبارتند از:

 • مشکلات هورمونی: کیست‌های عملکردی معمولا به دلیل مشکلات هورمونی یا داروهایی که برای کمک به تخمک گذاری استفاده می شوند به وجود بیایند.
 • رشد غیرطبیعی سلولی: رشد و تولید مثل سلول‌های غیر معمول می‌تواند باعث ایجاد کیست‌هایی مانند درموئید و سیستادنوما شود.
 • اندومتریوز: این کیست‌ها اغلب در مراحل پیشرفته اندومتریوز روی تخمدان ایجاد می‌شوند و اغلب در حین رابطه ، و همچنین در طول قاعدگی دردناک هستند.
 • بیماری التهابی لگن (PID): گاهی عفونت‌های شدید لگن به تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ سرایت کرده و باعث ایجاد کیست می‌شود.
 • بارداری: کیست تخمدان معمولاً در اوایل بارداری ایجاد می‌شود تا به حمایت از بارداری تا زمان تشکیل جفت کمک کند. گاهی اوقات، کیست تا اوا، بارداری روی تخمدان می‌ماند و ممکن است نیاز باشد با مداخله پزشکی برداشته شوند.

از کجا بفهمیم کیست داریم

علائم کیست تخمدان

از کیست تخمدان نترسید!

کیست‌ تخمدان توده‌های شایعی هستند که داخل یا روی تخمدان ایجاد می‌شوند. انواع مختلفی از کیست وجود دارد. رایج‌ترین انواع آن بی‌ضرر هستند، علائمی ایجاد نمی‌کنند و در نهایت بدون درمان از بین می‌روند. به ندرت، عوارض کیست تخمدان را می‌بینید. هرچند که در چکاپ یا با بروز کمترین نشانه‌ها، باید به دکتر ،ن مراجعه کنید.

معمولاً کیست‌های تخمدان به اندازه‌ای بی‌ضرر هستند که نگران پیشگیری نباشیم. در عوض بهتر است علائمی که ممکن است نشان دهنده کیست باشد را یادداشت کنید و به پزشک خود در مورد آنها بگویید. معاینات منظم لگن را انجام دهید تا پزشک بتواند کیست‌هایی را که نیاز به درمان دارند به موقع پیدا کند.

اگرچه هیچ راهی برای جلوگیری از کیست تخمدان وجود ندارد، انجام منظم آزمایش چکاپ ،ن و سونوگرافی از تخمدان‌ها کمک می‌کند تا تغییرات تخمدان در اوایل راه تشخیص داده شود. تغییرات در چرخه ماهیانه، از جمله علائم غیرمعمول قاعدگی، به خصوص آنهایی که بیش از چندین دوره ادامه دارند، هشداری برای کیست تخمدان هستند.

در برخی از ،ن، تخمدان‌ها کیست‌های کوچک زیادی ایجاد می‌کنند که به این وضعیت سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) می‌گویند. PCOS می‌تواند باعث مشکلاتی در تخمدان‌ها و باردار شدن شود.

علل ایجاد کیست تخمدان

اگر پزشک در طول معاینه لگن یا سونوگرافی کیست تخمد، پیدا کرد، نگران نباشید. این احتمال وجود دارد که کیست به ،وان بخشی طبیعی از چرخه قاعدگی شما تشکیل شده باشد و ظرف یک یا دو ماه از بین برود. اگر کیست نگران کننده ای پیدا شد، توصیه‌های پزشک را برای مراحل بعدی دنبال کنید.

نوشیدن چای بابونه به آرامش و کاهش درد کمک می‌کند. بابونه گیاهی است که از قدیم به دلیل خواص ضدالتهابی و توانایی آن در کاهش درد و اضطراب در طب سنتی استفاده می‌شود. نوشیدن گهگاه یا حتی هر شب چای بابونه به طور موثری علائم دردناک شما را کاهش می‌دهد.

5. نوشیدن چای زنجبیل

کیست تخمدان کیسه‌ای پر از مایع یا مواد نیمه جامد است که روی یا درون یک یا هر دو تخمدان تشکیل می‌شود و یکی از بیماری‌های دستگاه تناسلی ،ن است. تخمدان‌ها اندام‌های کوچکی در لگن هستند که تخمک و هورمون‌هایی مانند استروژن و پروژسترون را می‌سازند. کیست‌های تخمدان انواع مختلفی دارند که ا،ر آنها بدون درد و بی‌ضرر (خوش‌خیم) هستند. معمولاً کیست تخمدان علائمی ایجاد نمی‌کند و به همین دلیل احتمالاً متوجه آنها نخواهید شد؛ مگر اینکه متخصص ،ن در طول معاینه معمول لگن یا روش تصویربرداری، آن را پیدا کند.

برای اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله علائم کیست تخمدان چپ در مطالعه در مجله دکتردکتر به شما توصیه می‌شود.

علائم کیست تخمدان در ،ی

کیست‌های عملکردی شایع‌ترین نوع کیست تخمدان هستند و به بیماری مرتبط نیستند. تخمک‌هایی که باید ماهانه آزاد شود، آزاد نمی‌شوند و تا اندازه ۵-۴ سانتیمتر رشد می‌کنند. در این نوع از کیست، کیسه پر از آب در تخمدان تشکیل می‌شود و اغلب درد جسم، ندارد و تنها با عقب افتادن دوره عادت ماهانه مشخص می‌شوند. در واقع این کیست‌ها نشانه‌ای از عملکرد تخمدان‌های شما بوده و معمولاً در طول زم، حدود 60 روز، بدون درمان خاصی کوچک می‌شوند.

کیست‌های فولیکولی

بادام حاوی سطوح بالایی از منیزیم است که به ناراحتی ناشی از دردهای قاعدگی و همچنین دردهای مرتبط با کیست تخمدان کمک می‌کند. بر اساس تحقیقات، افزودن منیزیم به رژیم غذایی به تسکین درد مزمن نیز کمک خواهد کرد. سعی کنید یک مشت بادام خام یا بوداده به ،وان میان وعده بخورید یا بادام ،د شده را به سالاد خود اضافه کنید.

4. نوشیدن چای بابونه

پس از اینکه فولیکول تخمک را آزاد می‌کند، گروهی از سلول‌های تولید کننده هورمون به نام جسم زرد را می‌سازد. کیست زم، تشکیل می‌شود که مایع در جسم زرد جمع شده و باعث رشد آن شود.

دیگر انواع کیست‌ تخمدان

در واقع سوال این است که وعلائم کیست تخمدان چیست و در زمان ابتلای به آن چه حسی داریم؟ به طور کلی تجربه داشتن کیست تخمدان از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ ممکن است احساس کنید:

 • اصلا درد ندارد
 • ناراحتی خفیف یا احساس سیری یا نفخ دارید.
 • دردی دارید که می‌توان آن را تیز یا مانند درد مبهم توصیف کرد.
 • ناراحتی یا دردی که نمی‌توان آن را توضیح داد و می‌آید و می‌رود.

آیا کیست تخمدان باعث افزایش وزن می‌شود؟

healthline

mayoclinic

یک کیسه کوچک در تخمدان به نام فولیکول، هر ماه یک تخمک را به ،وان بخشی از چرخه قاعدگی آزاد می‌کند. کیست فولیکولار زم، تشکیل می‌شود که فولیکول تخمک را آزاد نکند؛ در عوض، فولیکول با مایع پر شده و بزرگتر می‌شود.

کیست جسم زرد

کیست‌های تخمدان یا ساده هستند یا پیچیده؛ یک کیست ساده حاوی مایع است، در حالی‌که یک کیست پیچیده از خون یا یک ماده سخت تشکیل شده است. ا،ر کیست‌های تخمدان کیست‌های عملکردی هستند که در پاسخ به تغییرات بدن در طول چرخه قاعدگی شکل می‌گیرند. به‌ندرت کیست تخمدان راست و کیست تخمدان چپ به‌دلایل غیرمرتبط با قاعدگی ایجاد می‌شوند. انواع کیست تخمدان را می‌تواند در دسته‌های زیر طبقه‌بندی کرد:

کیست‌های عملکردی یا ساده

چندین درمان جامع طبیعی و خانگی برای کیست تخمدان وجود دارد که می‌تواند تسکین موثری برای درد و سایر علائم ایجاد کند. البته این روش‌های درم،، زم، مؤثر هستند که کیست هنوز پاره نشده باشد. درمان‌های طبیعی موثر برای تسکین علائم، جلوگیری از بدتر شدن کیست تخمدان و عوارض آن عبارتند از:

1. گرما درم،

کیست‌های تخمد، که بعد از یائ، ایجاد می‌شوند، بیشتر از کیست‌های قبل از یائ، سرط، هستند. گاهی اوقات پارگی کیست می‌تواند باعث درد شدید و تورم در شکم شود. هر چه کیست تخمدان بزرگتر باشد، احتمال پاره شدن آن بیشتر است.

پیچ خوردگی تخمدان یکی دیگر از عوارض کیست تخمدان است. کیست‌ها می‌توانند به قدری بزرگ شوند که شکل تخمدان را مخدوش کنند و احتمال پیچ خوردن آن را افزایش دهند. پیچش از رسیدن جریان خون به تخمدان جلوگیری کرده و باعث مرگ تخمدان می‌شود. درد شدید لگن، تهوع و استفراغ همگی از علائم پیچ خوردگی تخمدان هستند. اگر علائم پارگی کیست تخمدان یا پیچ خوردگی تخمدان را تجربه کردید، فوراً به اورژانس مراجعه کنید.

پیشگیری از کیست تخمدان

clevelandclinic

بیشتر ،ن در سنين قبل از یائ، ممكن است نشانه های کیست تخمدان را تجربه کنند. خوشبختانه كيست تخمدان در %95 موارد خوش‌خیم است و به‌راحتی با دارو كنترل و درمان می‌شود. در بيشتر موارد ممكن است بيمار متوجه علائم داشتن کیست تخمدان نشود و به‌ طور تصادفی در يك سونوگرافي كيست او کشف شود؛ اما در بعضی موارد علائم كيست تخمدان مشخص و شدید است. علائم کیست تخمدان شامل موارد زیر است:

 • نفخ شکم یا تورم در ناحیه شکمی
 • حرکات دردناک روده
 • درد لگن قبل یا بعد از دوره قاعدگی
 • مقاربت دردناک (دیسپارونی)
 • درد در ناحیه شکم، کمر یا ران
 • حساسیت سینه
 • تهوع و استفراغ

توجه! لازم است بد،د که علائم کیست در شکم با علائم کیست تخمدان شبیه به هم هستند. برای همین هر زمان که با علائم مواجه شدید، به‌هیچ ،وان خوددرم، نکنید و به پزشک برای تشخیص و معالجه مراجعه کنید.

علائم کیست تخمدان خطرناک

karenthrelkelnd

به طور کلی حمام نمک اپسوم به التیام درد عضلات، گرفتگی‌ها و ایجاد سلامتی و تسکین برای کل بدن، از جمله تسکین درد ناشی از کیست تخمدان، کمک می‌کند. آب گرم حمام، درد را تسکین می‌دهد؛ اما نمک‌های اپسوم که از سولفات منیزیم ساخته شده‌اند، سطح بیشتری از التیام و تسکین را فراهم می‌کنند. افزودن حدود دو فنجان نمک اپسوم به آب گرم حمام می‌تواند دنیای متفاوتی را ایجاد کند.

3. خوردن بادام

اگر کیست بزرگ باشد، پزشک می‌تواند از طریق برش بزرگ در شکم، کیست را از طریق جراحی حذف کند.

درمان‌های طبیعی و خانگی کیست تخمدان

در هر سنی اگر فکر می کنید کیست دارید به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورت داشتن علائمی مانند نفخ، نیاز به دفع بیشتر ادرار، فشار یا درد لگن یا خونریزی غیرطبیعی (غیر معمول) واژن به پزشک مراجعه کنید. اینها می‌توانند نشانه‌های کیست تخمدان یا مشکلات جدی دیگر باشند. شما می‌تو،د از لیست متخصص‌های ،ن و زایمان موجود در سامانه ،ت دهی اینترنتی دکتردکتر نسبت به انتخاب و گرینش متخصص مربوطه اقدام کنید.

پزشک قرص‌های ضدبارداری را برای جلوگیری از تخمک گذاری و تولید کیست‌های جدید تجویز می‌کند. قرص‌های پیشگیری از بارداری خوراکی همچنین می‌تواند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش دهد. خطر ابتلا به سرطان تخمدان در ،ن یائسه بیشتر است.

روش‌های جراحی درمان کیست تخمدان

در صورت تشخیص کیست تخمدان، پزشک ممکن است فوراً یک روند درمان را به شما توصیه کند. سپس آزمایشات اولتراسوند را چند هفته یا چند ماه به منظور بررسی وضعیت شما انجام می‌دهد. اگر هیچ تغییری در وضعیت کیست‌ها وجود نداشته باشد یا اگر اندازه کیست افزایش یابد، پزشک آزمایش خون را برای تعیین علل وجود علائم، درخواست خواهد کرد که شامل موارد زیر است:

 • تست بتا برای اطمینان از اینکه شما باردار نیستید.
 • تست سطح هورمون برای بررسی مسائل مربوط به هورمون، مانند استروژن بیش از حد و یا پروژسترون
 • آزمایش خون CA-125 برای غربالگری سرطان تخمدان

درد کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان

همه کیست‌های تخمدان در پاسخ به چرخه قاعدگی ایجاد نمی‌شوند. آنها همیشه نشانه بیماری نیستند، اما پزشک شما آنها را تحت نظر قرار می‌دهد تا مطمئن شود که عوارضی ایجاد نمی‌کنند. این نوع از کیست‌ها عبارتند از:

 • سیستادنوما: که روی سطح تخمدان تشکیل می‌شوند و پر از مایعی رقیق و آبکی یا غلیظ‌تر و مخاطی هستند.
 • کیست‌های درموئید (تراتوم): این کیست‌ها از سلول‌هایی تشکیل شده‌اند که انواع بافت‌های بدن انسان از پوست، مو، دندان و حتی بافت مغز را تشکیل می‌دهند.
 • اندومتریوما: این کیست‌ها با بافت آندومتر پر می‌شوند؛ همان بافتی که هر ماه در طول قاعدگی از طریق خونریزی آن را دفع می‌کنید. اندومتریوم در اثر اندومتریوز، ی،ی پوشش داخلی رحم در خارج از رحم ایجاد می‌شود.
 • سرطان تخمدان: بر خلاف شرایط فوق، کیست‌های سرط، تخمدان (تومورها) توده‌های جامدی از سلول‌های سرط، و در ،ن مسن بیشتر شایع هستند.

کیست تخمدان

انواع کیست تخمدان

کیست تخمدان اغلب باعث ایجاد چاقی، عضلات و استخوان‌های درشت، رویش مو روی صورت و بدن، خصوصیات مردانه، آکنه و قاعدگی نامنظم می‌شود. همچنین باعث ناباروری، افزایش ابتلا به دیابت، سکته، حملات قلبی و سرطان رحم می‌شود.

اگر كیست كوچك باشد و نتیجه آزمایش، غیر سرط، بودن آن را نشان دهد، دکتر می‌تواند با جراحی ،راسكوپی، كیست را حذف كند.

،راتومی

علائم کیست تخمدان در ،ی با دیگر زمان‌ها، تفاوتی ندارد اما به‌صورت کلی نشانه‌های زیر را دارد:

 • تهوع و استفراغ
 • احساس پری بعد از مصرف غذا
 • درد ناگه، لگن
 • تکرر ادرار
 • نفخ و تورم شکم
 • خونریزی غیر طبیعی

گرما درم، یک روش درم، عالی است که می‌تواند درد ناشی از کیست تخمدان را کاهش دهد. استفاده از یک کیسه آب گرم یا یک پد حرارتی الکتریکی در ،مت پایین شکم گرفتگی و احساس درد را کاهش می‌دهد و حتی گاهی به اندازه داروهای مسکن بدون نسخه مثل ناپرو،ن و ایبوپروفن موثر است.

2. حمام نمک اپسوم

womenshealth

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

برای ،ید انواع ویتامین‌ها و مکمل‌های معدنی روی ع، زیر بزنید:

عوارض کیست تخمدان چیست؟