گرم نگه داشتن خانه برای جلوگیری از سرماخوردگی؛ 10 روش فوری و اصولی

با این‌حال می‌توان با انجام چند اقدام احتیاطی اضافی مثل روش‌های اصولی گرم نگه داشتن خانه، احتمال سرماخورگی و بیماری‌هایی از این دست را کاهش دهد. توصیه می‌کنیم که هرگونه علائمی از بیماری در خود دیدید، به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید اما در کنار آن می‌تو،د درباره 10 روش اصولی برای حفظ گرمای خانه بخو،د و هر کدام را که دوست داشتید، عملی کنید. تا به انتهای این مطلب از مجله سلامتی دکتردکتر با ما همراه باشید.

10 روش اصولی برای گرم نگه داشتن خانه برای جلوگیری از سرماخوردگی

یک ورقه نازک مثل کارت یا چیزی همانند آن را با فویل بپوش،د و پشت رادیاتور خود قرار دهید، می‌تو،د آن را به شکل T درآورید تا روی براکت‌های رادیاتور بنشیند. این کار گرما را به اتاق شما بازتاب می‌دهد، به این صورت که آنها سریعتر گرم می‌شوند و گرمای بیشتری را حفظ می‌کنند. البته می‌تو،د عایق فویل آماده را نیز ،یداری کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

پر ، شکاف‌های اطراف پنجره‌ها و درها می‌تواند به شما در صرفه‌جویی گاز و برق برای گرم ، خانه کمک کند. بنابراین با استفاده از یک نوار عایق که نصب آن نیز بسیار راحت است، مطمئن شوید که تمام درزهای در و پنجره‌ها را کیپ کرده‌اید. همچنین می‌تو،د با استفاده از یک پتوی نازک که به صورت باریک آن را می‌پیچید زیر در ورودی را هم کاملا بپوش،د.

هشدار! قبل از این کار به اعضای خانه هشدار دهید که دچار سوختگی نشوند. همچنی اگر فرزند ،دسالی در منزل دارید، او را از آشپزخانه دور کنید.

گرم ، اصولی خانه

7. فرش پهن کنید

جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا در فصول سرد سال چالشی همیشگی‌ست؛ از آن‌هایی که پاییز و زمستان ندارد. با این که عامل اصلی ابتلا به سرماخوردگی و بیماری‌هایی از این دست ورود ویروس و میکروب به داخل بدن است اما نفوذ سرما به بدن، مقاومت آن در برابر این بیماری‌ها را در هم ش،ته و زمینه ابتلا را آسان‌تر می‌کند.

وقتی غذا یا کیک را از فر بیرون می‌آورید، در فر را نبندید. با زود بستن در فر این گرمای خوب را هدر می‌دهید. در فر را باز بگذارید و اجازه دهید گرما به آرامی به آشپزخانه شما منتقل شود.

jacksoncomfort

bhf

حالا که با راه‌های گرم نگه داشتن خانه در زمستان آشنا شدید، لازم است بد،د که  می‌توان با کمک گرفتن از راهکارهای کمکی، دمای خانه را بالاتر هم برد. این موارد عبارتند از:

لباس گرم بپوشید

چطور می‌توان فضای گرم خانه را برای پیشگیری از سرماخوردگی سالم نگه داشت؟

توجه کنید که فقط ،مت‌هایی از خانه را که نیاز دارید گرم کنید. برای مثال، ممکن است انتخاب کنید که گرمایش اتاق خوابتان را درست قبل از خواب روشن کنید. همچنین می‌تو،د از یک کیسه آب‌گرم یا یک پتوی برقی برای گرم نگه داشتن خود در شب کمک بگیرید.

روش‌های کمکی برای بیشتر گرم ماندن در زمستان سرد

کفپوش‌های سرامیکی یا چوبی ممکن است زیبا به نظر برسند، اما می‌توانند گرما را از زیر پای شما خارج کنند. فرش و موکت به جلوگیری از اتلاف گرما از طریق کف کمک می‌کند. آنها معمولاً در لمس گرمتر از چوب یا سنگ هستند و بنابراین سطح گرم‌تری را برای راه‌رفتن ارائه می‌دهند. پهن‌، یک فرش بزرگ ضخیم و به خصوص پشمی شکاف‌ها را می‌پوشاند و گرمای لذت‌بخشی به محیط نشیمن می‌دهد.

8. دمای ایده آل خود را بشناسید

بررسی کنید که آیا رادیاتورها تا بالا گرم می‌شوند؟ اگر اینطور نیست باید هوای محبوس شده در بالا را که مانع از بالا آمدن آب گرم می‌شود را آزاد کنید. برای این کار می‌تو،د از یک کلید تخلیه رادیاتور برای باز ، شیر کوچک در بالا استفاده کنید. به محض شنیدن صدای خش‌خش هوا و دیدن قطره‌های آب، دوباره آن را ببندید و به این‌صورت هواگیری کنید.

5. پرده‌ها را بکشید

گرد و غبار یک محرک دستگاه تنفسی فوق، است. گرد و غبار بیش از حد انباشته شده می‌تواند باعث التهاب سیستم تنفسی شود و بدنتان را ضعیف کند. با استفاده از جاروبرقی به‌طور منظم می‌تو،د گرد و غبار خانگی را به حداقل برس،د.

با این که کپک مستقیماً با ویروس‌های سرماخوردگی و آنفولانزا مرتبط نیست اما حضور طول،‌ مدت آن بر سیستم ایمنی می‌تواند بدن را مستعد ابتلا به بیماری‌های تنفسی کند. بیش از 100هزار گونه کپک در مکان‌هایی که سطح رطوبت بالایی دارند، وجود دارد.  حمام و دستشویی به خصوص در مناطق شمالی کشور مثال‌های خوبی در این زمینه هستند.

گرم نگه داشتن خانه برای جلوگیری از سرماخوردگی

گرم نگه‌داشتن خانه سخت نیست!

پوشاندن منافذ برای گرم نگه داشتن خانه

4. رادیاتورها را هواگیری کنید

caregiversamerica

سرماخوردگی و آنفولانزا از آن بیماری‌هاییست که هر ،ی را از کار و زندگی ‌می‌اندازد. البته سرما تنها دلیل ابتلا به این بیماری نیست. با این حال می‌توان با انجام کارهایی ساده نه تنها از ابتلا به سرماخوردگی جلوگیری کرد بلکه مصرف انرژی و هزینه‌ها را نیز کاهش داد. این موارد عبارتند از:

1. قرار دادم فویل پشت رادیاتور

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%DA%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AC%D9%84%D9%88%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AF%DA%AF%DB%8C/

برای همین حمام‌های خود را به طور مرتب تمیز کنید، رطوبت آن را بگیرید، کاشی‌های ش،ته یا درزبندی فرسوده را به سرعت عوض کنید و نشتی را بگیرید. همچنین قبل و بعد از حمام، فن یا تهویه آن را برای 10 دقیقه، روشن بگذارید.

مراقب گرد و غبار باشید

فقط مطمئن شوید که جاروبرقی شما دارای فیلتر HEPA باشد. HEPA نوعی فیلتر است که می‌تواند تعداد زیادی ذرات بسیار کوچک (به اندازه 0.3 میکرون) را به دام بیاندازد؛ در حالی که جاروبرقی‌های دیگر به راحتی غبار را به هوای خانه شما بازمی‌گردانند. فیلتر HEPA برای به حداقل رساندن گرد و غبار، شوره و سایر آ،ژن‌های رایج در خانه‌هایی که افراد از آ،ژی، سیستم ایمنی ضعیف و بیماری‌های تنفسی رنج می‌برند توصیه می‌شود.

داشتن خانه‌ای گرم با دمای مطبوع که در آن در کمال سلامت و حال خوب از پاییز و زمست، سرد لذت می‌برید، کار سختی نیست. توجه به نکاتی که در این مطلب به آن‌ها اشاره کردیم قطعا شما را در راستای داشتن چنین تجربه‌ای یاری خواهد کرد. اگر هم احساس سرماخوردگی کردید یا هر کدام از علائم آن را دیدید، می‌تو،د برای دریافت ،ت دکتر از پلتفرم دکتردکتر هر چه سریع‌تر بیماری خود را درمان کنید.

nidirect

به‌راحتی می‌توان وقتی هوا سرد است ترموستات را تا انتها بالا برد و خانه را گرم کرد، اما دمای ایده‌آل برای خانه شما چقدر است؟ ترموستات اتاق اصلی خود را در دمایی بین 18 تا 21 درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید. همچنین ایده خوبی است که ترموستات را روی یک دما تنظیم کنید و سپس از یک تایمر برای روشن و خاموش‌، آن در زم، که به گرمایش بیشتر نیاز دارید، استفاده کنید. به این ترتیب انرژی اضافی ناشی از روشن‌ماندن گرمایش زیاد برای مدت طول، هدر نخواهد رفت.

9. مبلمان را از بخاری یا رادیاتورها دور کنید

britishgas

در انتهای این مطلب از شما می‌خواهیم که اگر روش دیگری می‌شناسید، با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

اگر نگران هزینه برق یا گاز هستید، نحوه گرمایش خانه خود را هوشمندانه انتخاب کنید؛ مثلا سعی کنید اتاقی که بیشتر وقت خود را در آن می‌گذر،د، مانند اتاق‌نشیمن یا اتاق‌خواب را تا حدود 22 درجه سانتی‌گراد گرم کنید. به یاد داشته باشید که رادیاتورها یا بخاری‌ها را در راهروها یا اتاق‌هایی که استفاده نمی‌شوند خاموش کنید و درها را ببندید تا گرما را در یک اتاق خاص حبس کنید.

thisold،use

البته خوب است در طول روز اگر آفتاب می‌تابد اجازه دهید تا آنجا که ممکن است نور خورشید به خانه شما برسد. موانعی مانند گیاهان را که ممکن است مانع رسیدن اشعه‌های خورشید به خانه شما شوند را کمی جابجا کنید. ایده‌آل‌ این است که وسایلی را که به دیوارهای سمت آفتابی خانه تکیه داده‌اند را بردارید و دوباره در شب برای عایق‌بندی بیشتر در جای خود قرار دهید.

6. برای گرم‌، خانه از فر استفاده کنید

منابع:

قرار دادم فویل پشت رادیاتور

2. روی لوله‌های آب را بپوش،د

پیشتر اشاره شد که با انواع روش‌ها باید تمام درزهای خانه را بپوش،د تا هوای سرد به خانه نفوذ نکند اما نباید تهویه هوا را نادیده بگیرید. اگر در زمستان در اتاق خواب خود از شومینه یا بخاری استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که دودکش‌ها به خوبی کار می‌کنند.

جای تعجب نیست که گرمای زیادی از طریق پنجره‌ها از خانه خارج می‌شود. اگر پرده دارید، قبل از تاریکی یا زم، که بیرون از خانه هستید آنها را بکشید تا گرما را در داخل خانه نگه دارید. همچنین بهتر است از پرده‌های ضخیم‌تر به جای پرده‌های توری و نازک استفاده کنید تا گرمای بیشتری در خانه بماند.

روش‌های حفظ گرمای خانه

10. در گرم ، خانه باهوش باشید

عایق ، لوله‌های آب گرم با لوله‌های فوم، آب داخل لوله‌ها را برای مدت طول،‌تری گرم نگه می‌دارد و از یخ‌زدگی لوله‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین روی گرمایش و آب گرم منزل شما تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد. می‌تو،د از هر فروشگاهی لوله‌ای را ب،ید و در عرض چند ث،ه بدون نیاز به ابزار جاسازی کنید.

3. منافذ خانه را بپوش،د

مهم است که اطمینان پیدا کنید که سیستم گرمایشی شما ایمن است و خانه تهویه من،ی دارد تا خطر مسمومیت با مونو،ید کربن کاهش پیدا کند. همچنین خوب است روزی چند دقیقه یک پنجره را باز کنید تا هوای تازه در خانه جریان داشته باشد.

کپک را به حداقل برس،د

شاید به‌نظر بی‌م،ی باشد اما بیشتر اوقات یک کاناپه، صندلی یا تختی که در تابستان جابه‌جا می‌شود، باعث انسداد انرژی گرمایشی در آن نقطه می‌شود؛ این کار باعث هدر رفتن انرژی شده و یک اتاق سرد را به ارمغان می‌آورد. بنابراین چک کنید که وسیله‌ای جلوی منبع حرارتی را سد نکرده باشد.

از اقدامات مهم دیگر برای تج، خانه به منظور جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های تنفسی به خصوص سرماخوردگی می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

از تهویه هوا غافل نشوید

One moment please …. Halıcıoğlu.