۱۵ راه اثرگذار برای پرپشت شدن مو و ضخیم شدن آن

دقت کنید که خبری از پرپشت شدن مو تضمینی نیست. ریزش مو و نازک‌شدن آن بنا به دلایل مخلتفی صورت می‌گیرد. برای همین است که نمی‌توان با نسخه‌هایی کلی به درمان مشکلات همه افراد پرداخت.

برخی از مکمل‌ها و شامپوها می‌توانند با داروهای مصرفی‌تان برای مشکلات دیگر تداخل داشته باشند. اگر نظر متخصص پوست را بپرسید، این موارد را در نظر می‌گیرد و گزینه من، را به شما توصیه می‌کند.

پی آر پی نوعی روش درم، نوآورانه است که از تزریق غلظت پلاکت‌های خود بیمار برای ترمیم و تسریع رشد مو استفاده می‌شود. پلاکت‌ها پروتئینی هستند که از جریان خون و DNA خود فرد به دست می‌آیند و وقتی دوباره به بدن بازگردانده می‌شوند مانند یک سلول بنیادی عمل می‌کنند.

برای پرپشت شدن مو باید در زمینه خوابیدن هم به سلامت تارها دقت کنید:

 • خواب کافی داشته باشید؛ معمولا ۷ تا ۹ ساعت خواب برای ضخیم‌شدن و شادابی موها کافی است. نخوابیدن کافی باعث کاهش تولید ملاتونین در بدن می‌شود؛ هورمونی که در تنظیم رشد مو نقش دارد.
 • از روبالشی ابریشمی یا ساتن استفاده کنید؛ برای جلوگیری از اصطکاک، کشش و گره‌خوردن مو از این جنس‌های پارچه بهره ببرید تا تارهای مویتان نشکند و آسیب نبیند.
 • با موهای خیس نخوابید؛ این کار تارهای مو را ضعیف و شکننده می‌کند.

۵. خشک‌، موها با روش من،

این آمپول‌ها می‌توانند باعث تقویت فولیکول‌های مو و رشد مجدد تارهای ریخته‌ شوند. با قوی‌شدن فولیکول‌ها، موهایتان پرپشت‌تر و ضخیم‌تر خواهد بود. اگر کمبود ویتامین B داشته باشید از این آمپول برای رفع مشکل و پرپشتی موها استفاده می‌شود.

۱۳. تزریق پی‌ آر پی (prp)

نتایج پژوهشی محدود نشان داده که پس از ۳ماه، استفاده موضعی از روغن دانه کدو تنبل به طور قابل‌توجهی رشد مجدد مو را در شرکت‌کنندگان با الگوی طاسی ،نه به همراه داشته است. البته به مطالعات بیشتری درباره اثرگذاری روغن‌ها در پرپشت شدن مو نیاز است.

ضخیم شدن مو

پرپشت شدن مو ممکن و شدنی است

ماساژ پوست سر می‌تواند به تقویت آرامش و کاهش استرس کمک کند. این اقدام می‌تواند در تقویت و پرپشت شدن مو هم نقش داشته باشد.

درمان‌های سرطان مانند شیمی‌درم،، ایمونوتراپی و پرتودرم، می‌توانند باعث نازک‌شدن یا ریزش مو شوند. برخی از بیماران از کلاه‌های یخ برای جلوگیری از ریزش مو کمک می‌گیرند. این کلاه با حفاظت از فولیکول‌های مو در برابر اثرات شیمی‌درم، مقاومت می‌کند.

کاهش دمای ابزارهای حالت‌دهنده هم باعث کاهش آسیب‌رساندن به مو می‌شود. استفاده از محصولات محافظ حرارت قبل از استفاده از یک ابزار حالت‌دهنده هم به حفظ موها کمک می‌کند. انواع اسپری، سرم و ، مو برای حفاظت از موها پیش از اتوکشیدن و… در بازار موجودند.

۸. دوری از استرس

در طب سنتی هم توصیه‌هایی برای ضخیم شدن مو وجود دارد:

 • استفاده از دانه های شنبلیله
 •  برگ کاری
 • جینسنگ
 • جاتامانسی
 • گزنه

ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب خاص برای سلامت عمومی بدن و البته رشد موها ضروری‌اند. از جمله مواد مغذی باید به این‌ها اشاره کنیم:

 • بیوتین
 • ویتامین C
 • ویتامین D
 • ویتامین E
 • ف، روی یا زینک
 • آهن
 • امگا 3 و امگا 6

دلایل ریزش مو

۲. تغذیه و موهای پرپشت

healthline.com

در زمان کاهش وزن، حواستان به موها باشد. همانطور که استرس می‌تواند باعث ریزش مو شود، کاهش وزن ناگه، هم موها را نازک و کم‌پشت می‌کند.

موهای خیس را شانه نکنید. با این کار به کوتیکول مو ی،ی سلول‌های محافظ موها آسیب می‌زنید. استفاده از ابزارهای حرارتی روی موهای خیلی مرطوب هم می‌تواند باعث ایجاد حباب‌هایی در ساقه مو شود و آن را شکننده‌تر کند.

زم، که با دلیل ریختن موها آشنا باشید، پیگیری درمان برایتان ساده‌تر و کاربردی‌تر می‌شود.

اگر موهایتان صاف است، اجازه دهید در هوای آزاد خشک شوند. سپس با یک شانه دندانه‌پهن به آرامی، آنها را شانه کنید. برای موهای فر یا مجعد، هم موها را در حالت مرطوب با شانه‌ای دندانه پهن شانه کنید.

۶. پر، از ا،تنشن و بافت‌های سفت

ریزش مو پس از زایمان شایع است و حدود سه ماه پس از آن اتفاق می‌افتد و گاهی تا شش ماه ادامه دارد. این موضوع بخشی طبیعی از روند بارداری و موقتی است.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D9%BE%D8%B1%D9%BE%D8%B4%D8%AA-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%B6%D8%AE%DB%8C%D9%85-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D9%85%D9%88/

روغن‌های گیاهی هم بوی خوبی دارند و به ظاهر موها حالت بهتری می‌دهند و هم می‌توانند در رشد و پرپشتی‌شان نقش داشته باشند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

عوامل مختلفی باعث ریزش مو یا نازک‌بودن تارهایش می‌شوند. باید ببینید که مشکل شما دقیقا چیست و چرا موهایتان کم‌پشت است یا می‌ریزد. از جمله دلایل ریزش مو رایج به موارد زیر دقت کنید:

 • کم‌پشتی و نازکی ژنتیکی موها
 • مدل‌دادن بیش از حد و سفت‌بستن موها
 • ابتلا به برخی بیماری‌های خودایمنی
 • آسیب‌دیدن پوست سر به‌واسطه زخم و قارچ
 • بالارفتن سن
 • استرس
 • زایمان

به توصیه پزشکان، تزریق پی‌آرپی برای ،، که دچار ریزش مو هستند، در بسیاری از موارد موفقیت‌آمیز است. در واقع، این روش پرپشت ، مو بی‌کاربرد و کم‌نتیجه نیست و در ظرف مدت کوتاهی آثار مطلوبی نشان می‌دهد.

گرمای دستگاه‌های فرکننده، سشوار و اتو موها می‌تواند به موهای شما آسیب برساند و باعث ش،تگی تارهایش شود. اگر به استفاده از این ابزارهای عادت یا نیاز دارید، باید دفعاتش را کاهش بدهید.

بنا به این نتایج که نیاز به مطالعه بیشتر درباره‌شان وجود دارد، ماساژ پوست سر می‌تواند به ،شدن رگ‌های خونی زیر پوست کمک کند. این روند باعث تقویت موها و کمترشدن ریزش آنها می‌شود.

۴. محافظت از مو در شب‌هنگام

از این راه‌کارها برای کاهش استرس روزانه بهره ببرید:

 • ورزش
 • مدیتیشن
 • نوشتن از فشارها و برنامه‌هایتان
 • داشتن رژیم غذایی سالم

۹. استفاده از روغن‌های پرپشت کننده مو

در این روش سعی می‌شود که گردش خون در سر سریع‌تر شود تا فولیکول‌ها تحریک شوند و به موها مواد مغذی بیشتری برسد. این روش با تزریق محلولی خاص با سوزن به پوست سر انجام می‌شود.

۱۲. امپول بیوتین بپانتین و پرپرشت شدن مو

موهای پرپشت و ضخیم باعث می‌شوند که چهره زیباتر و جذاب‌تری داشته باشیم. این را همه می‌د،م اما متأسفانه تعداد زیادی از ما با روش‌های ضخیم‌، موی سر و رسیدگی به سلامتشان برای پرپشتی آشنا نیستیم. مصرف پروتئین بیشتر، اجتناب از رنگ‌، و استفاده از مواد شیمیایی برای مو و کاهش استرس روش‌هایی برای کنترل وضعیت موها و پرپشت‌، آنها هستند. گاهی هم مشکلی اساسی به‌میان است و باید برای درمانش به متخصص پوست و مو مراجعه کنیم.

استفاده از مواد مغذی برای پرپشت شدن مو کودک هم بسیار ضروری است.

۳. ماساژ پوست سر

اثربخشی تجویزات طب سنتی همیشه نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد. بنابراین، با خیال راحت نمی‌تو،د از آنها استفاده کنید. شاید پای ایجاد عوارضی به میان باشد که از آنها بی‌خبر هستید.

پرپشت شدن مو بعد از شیمی‌درم،

بسیاری از برندها مکمل‌ها و شامپوهایی را می‌فروشند که به تحریک رشد و ضخیم شدن مو کمک می‌کنند. بااین‌حال، پیش از مصرف هریک باید نظر پزشک را جویا شوید.

از انواع ماسک پرپشت شدن موی جلو سر می‌تو،د برای ضخیم‌، تارها استفاده کنید. ماسک حنا هم راهی برای تقویت ضخامت تارهای موی سر است.  انواع ماسک با عسل هم برای پرپشتی مو توصیه می‌شود.

پرپشت شدن مو با طب سنتی

این را به یاد داشته باشید که ریزش مو در برخی از بیماران با گذاشتن کلاه یخ روی سر کنترل می‌شود اما در بسیاری از موارد هم نتیجه خاصی به همراه ندارد.

پرپشت مو بعد از زایمان و بارداری

برای ،ید محصولات مراقت از مو، روی ع، زیر بزنید:

۱۵. پر، از کاهش وزن سریع

 استرس مزمن منجر به ریزش مو می‌شود. اگر مدام تحت فشار و اضطراب باشید، فولیکول‌های موهایتان وارد مرحله استراحت می‌شوند. در این صورت، به‌جای رشد موهای جدید، همان قبلی‌ها هم می‌ریزند.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ نشان داد که ماساژ روزانه به مدت ۴دقیقه به بهبود رویش تارهای مو کمک می‌کند. پس از ۲۴ هفته، محققان دریافتند که ۹ مرد شرکت‌کننده در مطالعه، موهای پرپشت‌تری نسبت به ابتدای پروژه تحقیقاتی پیدا ،د.

برای پیشگیری از نازک‌شدن و کمک به پرپشت شدن مو می‌تو،د بنا به تجویز پزشک از داروهای زیر استفاده کنید:

 • ماینو،یدیل (Ro،ne):  این دارو برای پرپشت شدن مو مردان و ،ن بدون نسخه در دسترس است و هر، می‌تواند آن را دو بار در روز به پوست سر خود اسپری کند یا ،د. ماینو،یدیل طاسی را درمان نمی‌کند و استفاده بیش از حد از آن باعث رشد سریع مو نمی‌شود. هنگامی که شخصی استفاده از محصول مذکور را متوقف کند، احتمالا در عرض چند ماه موهای جدید را از دست می‌دهد.
 • فیناستراید (پروپسیا):  اگر به دنبال بهترین قرص برای پرپشت شدن مو هستید، به این گزینه هم دقت کنید. مصرف آن باید با تجویز پزشک صورت بگیرد. این دارو قرصی است که روزانه مصرف می‌شود. استفاده از آن برای ،ن مفید نیست و توصیه نمی‌شود.
 • قرص فیتو؛ این محصول از مواردی است که توانسته طرفداران زیادی درمیان افراد پیدا کند. هیچ قرصی را بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید. محصولاتی مانند قرص فیتو برای اثبات خود نیاز به مطالعات بسیار بیشتری دارند.
 • قرص هیرتامین؛ هیرتامین هم مانند فیتو از محصولات جنجالی و معروفی است که تبلیغات زیادی برایش صورت می‌گیرد. برای استفاده از آن هم باید نظر پزشک را جویا شوید.

دانشمندان معتقدند که ممکن است، روغن رزماری هم به اندازه ماینو،یدیل ی،ی داروی رفع ریزش مو در بازگرداندن رشد موها موثر باشد. روغن‌های مفید دیگر برای ضخیم شدن مو شامل این موارد می‌شوند:

 • روغن ن،اع
 • ​​روغن جوجوبا
 • روغن اسطوخودوس

۱۰. مصرف دارو و قرص برای پرپشت شدن مو

webmd.com

در این مقاله از مجله پزشکی دکتردکتر، از 15 راهکار اثرگذار برای بهبود وضعیت و پرپشت شدن مو گفته‌ایم؛ با ما همراه باشید.

۱. پیدا ، دلیل ریزش

تا بهبود اوضاع می‌تو،د از شامپو گیاهی پرپشت شدن موها استفاده کنید یا با کوتاه‌، موها به مدیریت ریزش و نازک‌شدن آنها تاحد زیادی کمک کنید.

medicalnewstoday.com

برای پیگیری اوضاع و پرپشت‌شدن موهای کم پشت، بهتر است که با پزشک متخصص صحبت کنید. یکی از بهترین روش‌ها برای دریافت ،ت ملاقات متخصصان هم استفاده از سیستم ،ت دهی اینترنتی سایت دکتردکتر است. با این روش به‌آس، و بی‌معطلی از پزشکان وقت بگیرید و به بهترین متخصصان برای درمان مراجعه کنید.

تزریق پی آر پی به پوست سر می‌تواند فولیکول‌های خفته مو را بیدار کند و در نتیجه باعث رشد بیشتر موها شود. این درمان چند ماه طول می‌کشد.

۱۴. استفاده از شامپو و مکمل‌ها

ماساژ پوست سر

۱۱. پرپشت شدن مو با مزوتراپی

روزانه باید دست‌کم ۵۰ گرم پروتئین مصرف کنید. وجود خوراکی‌هایی حاوی پروتئین به رشد موها کمک زیادی می‌کند. برای تأمین پروتئین و مواد مقوی به حضور این خوراکی‌ها در رژیم غذایی‌تان دقت کنید:

 • آووکادو
 • ماهی
 • انواع توت
 • سیب‌زمینی شیرین
 • فلفل
 • انواع دانه
 • آجیل‌ها

ا،تنشن یا بافتن موها به‌سفتی هم می‌تواند روی کم‌پشت‌شدن آنها اثر منفی بگذارد. اگر ا،تنشن یا بافت انجام می‌دهید، این کار را نزد فردی متخصص پیگیری کنید و برای باز، هم به خود او مراجعه داشته باشید. به‌طور کلی هم هرگونه آرایش موها که باعث بستن آنها به‌سفتی می‌شود به تارهای روی سر آسیب می‌زند.

۷. استفاده‌ن، از وسیله‌های حرارت‌زا

منابع:

گردش خون سریع باعث رسیدن مواد مغذی به فولیکول‌های مو و رشد بهتر آن می‌شود. روشی موسوم به مزوتراپی هم با همین روند برای پرپشت‌، موها به کار می‌رود.

اگر می‌خواهید وزن را کم کنید به تغذیه‌تان اهمیت بدهید و نگذارید که نبود مواد مغذی کافی باعث شود که موهایتان بریزد و حالت نامطلوبی پیدا کند.

چند روش خانگی برای پرپشت شدن مو

اگر درباره ضخیم شدن مو سوال دیگری دارید، حتما ما را در جریان بگذارید تا به شما در رسیدن به پاسخ کمک کنیم. پرسش‌ها و نکات مبهم را با ما درمیان بگذارید.

روش‌های مختلفی برای پرپشت شدن مو در منزل وجود دارند اما یادتان باشد که هیچ‌یک نمی‌توانند جای درم، اساسی را بگیرند. بعضی از روش‌ها دیر جواب می‌دهند و برخی هم باید با نظارت پزشک همراه باشند. از روش‌های طبیعی درمان ریزش و نازک‌شدن مو در منزل به این موارد دقت کنید:

 • تخم‌مرغ؛ گذاشتن مخلوطی از چند عدد تخم مرغ روی سر به مدت ۳۰ دقیقه می‌تواند به تقویت تارهای مو کمک کند.
 • روغن زیتون؛ این روغن را هم کمی حرارت بدهید و به‌ مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه روی سر ماساژ بدهید.
 • پوره پرتقال؛ تکه‌های پرتقال را در مخلوط‌کن به حالت پوره درآورید و به‌مدت ۱ ساعت روی پوست سر ماساژ بدهید.
 • ژل آلوئه‌ورا؛ ۳۰ دقیقه، مایع ژل‌مانند درون برگ‌های آلوئه‌ورا را روی پوست سر ماساژ بدهید.
 • پرپشت شدن مو با پیاز؛ ماساژ آب پیاز روی پوست سر به‌ مدت ۱۵ دقیقه هم می‌تواند به تقویت تارها کمک کند.
 • شسته‌شدن مو با آب برنج؛ این ماده هم می‌تواند به کاهش روند ریختن موها کمک کند و باعث آزادشدن آلودگی‌ها و سموم از روی موها شود.