۵ دلیل افزایش وزن در قاعدگی؛ آیا افزایش وزن طبیعی است؟

بدن خانم‌ها در دوران قاعدگی ورم می‌کند و ممکن است افزایش وزن هم داشته باشد. بعضی از خانم‌ها در سیکل ، تا دو کیلوگرم وزن اضافه می‌کنند، اما معمولا چند روز بعد از شروع خونریزی، به وزن سابق برمی‌گردند. البته در صورتی که میل به شکر، اشتهای زیاد و افزایش مصرف کا،ی مدیریت نشود، احتمال اینکه وزن اضافه شده به چربی تبدیل شود و در بدن باقی بماند، وجود دارد.

باقی ماندن وزن اضافه بعد از قاعدگی

آیا احتمال باقی ماندن وزن اضافه شده بعد از پایان قاعدگی وجود دارد؟

مشکلات گوارشی در طول قاعدگی

5. کاهش منیزیوم

ترشح میزان استروژن با مقدار سروتونین هم ارتباط دارد؛ زم، که ترشح استروژن بخاطر سیکل ماهانه کم‌ می‌شود، سطح سروتونین بدن هم کاهش پیدا می‌کند. سروتونین انتقال‌دهنده‌های عصبی و اشتها را کنترل می‌کند و با کاهش مقدار آن در بدن، مدیریت مقدار غذایی که می‌خورید، سخت‌تر می‌شود. از طرفی در دوران قاعدگی، میزان ترشح پروژسترون هم تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند، این هورمون هم تحریک کننده اشتهاست. پس جای تعجب ندارد که اغلب خانم‌ها در سیکل قاعدگی میل بیشتری به خوردن غذا و شیرینی‌ دارند.

هوس های غذایی در قاعدگی

2. هوس‌های غذایی

ا،ر خانم‌هایی که به ورزش منظم عادت دارند اما در مدت PMS و قاعدگی، ورزش را کنار می‌گذارند، دچار افزایش وزن می‌شوند. برهم خوردن تعادل هورمون‌ها و علائمی مثل درد قاعدگی و خستگی، رمقی برای ادامه دادن فعالیت‌های روزانه، به خصوص ورزش ،، باقی نمی‌گذارد. اگر این موضوع با بیشتر خوردن همراه باشد، وزن افزایش پیدا می‌کند.

7. مصرف کافئین

رژیم غذایی من، برای کاهش وزن در ،

روش‌های کاهش وزن در ،

زم، که خانم‌ها به قاعدگی نزدیک می‌شوند، تغییرات جسمی، رو، و احساسی مختلفی را تجربه می‌کنند. یکی از تغییراتی که کم‌تر به آن پرداخته شده، افزایش وزن در قاعدگی است. این موضوع هم جزو علائم PMS به شمار می‌رود و جای نگر، ندارد. وزن خانم‌ها در این دوران ممکن است تا دو کیلوگرم هم بیشتر شود، اما در اغلب موارد این افزای وزن موقتی است و بعد از پایان ،، دوباره به وزن قبلی باز خواهید گشت. البته افزایش بیش از حد وزن در این دوران، طبیعی نیست و به معاینه متخصص ،ن نیاز دارد. در این مقاله علت‌های افزایش وزن در این دوران را بررسی می‌کنیم و به روش‌های پیشگیری و بهبود آن هم می‌پردازیم.

علت‌های افزایش وزن در قاعدگی چیست؟

ترشح پروژسترون انقباضات روده را افزایش می‌دهد. همچنین رحم در این دوران ماده‌ای شیمیایی به نام پروستاگلاندین ترشح می‌کند؛ انقباضات با ترشح این ماده، تشدید می‌شود. پروستاگلاندین روی روده هم تأثیر می‌گذارد و انقباضات این عضو را نیز بیشتر می‌کند. در نتیجه حرکات روده محدود خواهد شد و مشکلاتی مثل درد، یبوست و نفخ پیش می‌آید. در بعضی از افراد نیز پروستاگلاندین تعادل مایعات و الکترولیت‌های داخل روده‌ را بر هم می‌زند و بیمار را دچار اسهال می‌کند.

مشکلات گوارشی در دوران قاعدگی و قبل از آن طبیعی است و بعد از پایان سیکل بهبود پیدا می‌کند. این مشکلات، میزان دفع را تحت تأثیر قرار می‌دهند، در نتیجه احتمال افزایش وزن در قاعدگی را بیشتر می‌کنند. بعد از بهبود انقباضات روده و بازگشت به حالت عادی، وزن اضافه شده دوباره به قبل برمی‌گردد.

تغییرات هورمونی ، بدن شما را برای ذخیره بیشتر و احتباس مایعات تحریک می‌کند؛ در نتیجه بدن میزان دفع مایعات را به حداقل می‌رساند. استروژن و پروژسترون در تنظیم میزان آب بدن نقش دارند و نوسان آن‌ها در طول دوران قاعدگی و PMS، نظم ذخیره آب بدن شما را به هم می‌ریزد. نتیجه این موضوع افزایش وزن یا تورم بدن است. احتباس آب یک عامل موقت برای افزایش وزن در قاعدگی است که ا،ر خانم‌ها آن را تجربه می‌کنند.

تغییرات متابولیسم بدن هم از دیگر علت‌های افزایش اشتها در چرخه ماهانه است. در بعضی روزها، سوخت و ساز بدن بیشتر می‌شود و بدن کا،ی بیشتری مصرف می‌کند. این موضوع میل شما به مصرف غذاهای پرکا،ی را افزایش می‌‌دهد. نتیجه عواملی که گفتیم، میل شدید به خوردن غذا در حجم زیاد است که به افزایش وزن در قاعدگی می‌انجامد.

3. نفخ در قاعدگی

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

با شروع خونریزی، میزان منیزیوم بدن به تدریج کم‌تر می‌شود و به دنبال این موضوع، تمایل شما به خوردن شیرینی افزایش پیدا می‌کند. کمبود منیزیوم همچنین بدن را دهیدراته می‌کند. جالب است بد،د که بعضی از افراد هنگام کمبود آب در بدنشان، بیشتر احساس گرسنگی می‌کنند. نتیجه این موضوع افزایش مصرف کا،ی و اضافه ، وزن است.

6. ورزش ن،

عوامل مختلفی باعث افزایش وزن در ، می‌شوند. البته گاهی اوقات شما فقط بخاطر سایر علائم PMS احساس سنگینی می‌کنید، اما زم، که روی ترازو می‌روید، عدد همان وزن سابق را نشان می‌دهد. در بعضی موارد هم بدن ورم می‌کند و شما افزایش سایز را تجربه خواهید کرد. در این بخش‌ علت‌هایی که باعث اضافه شدن وزن، احساس سنگینی و تورم در قاعدگی می‌شوند را بررسی می‌کنیم.

1. تغییرات هورمونی

این موضوع به روتینی که در طول قاعدگی و PMS در پیش می‌گیرید، بستگی دارد. اگر میل خود به خوردن غذاهای شیرین، افزایش حجم کا،ی دریافتی روزانه و ورزش ن، را کنترل نکنید، احتمال اینکه تورم موجود در بدنتان به چربی و اضافه وزن همیشگی تبدیل شود، وجود خواهد داشت.

همانطور که گفتیم، افزایش وزن دوران قاعدگی بعد از پایان خونریزی و برگشتن بدن به وضعیت عادی، جبران می‌شود. اما اقداماتی وجود دارد که با انجام آن‌ها می‌تو،د وزنتان را حتی در روزهای خونریزی هم کاهش دهید. در ادامه به لیستی از اقدامات کاربردی در این زمینه اشاره می‌کنیم.

علت افزایش وزن در قاعدگی

کلام آ،

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D9%82%D8%A7%D8%B9%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%88%D8%B2%D9%86-%DA%A9%D8%B4%DB%8C-%D8%A7%D8%B6%D8%A7%D9%81%D9%87/

نفخ یا احساس سنگینی و گرفتگی در ناحیه شکم یکی از علت‌هایی است که خانم‌ها بخاطر آن احساس می‌کنند وزنشان افزایش پیدا کرده. این تصور زم، قوی‌تر می‌شود که می‌بیننند لباس‌هایی که تا هفته قبل اندازه‌شان بوده، اکنون تنگ شده است. تغییرات هورمونی، انقباض عضلات و احتباس مایعات در بدن از مهم‌ترین علت‌های نفخ و افزایش وزن در قاعدگی است.

4. مشکلات گوارشی

پیشگیری از اضافه وزن ساده‌تر از کم‌ ، وزنی است که افزایش پیدا کرده. البته امکان پیشگیری کامل از افزایش وزن در قاعدگی وجود ندارد؛ زیرا در هر صورت سطح هورمون‌ها در نوسان است و این موضوع وزنتان را افزایش می‌دهد. پیروی از عادت‌های سالم به شما کمک می‌کند مقدار وزن اضافه شده را به حداقل برس،د. در ادامه به لیستی از عادت‌های کاربردی برای پیشگیری از افزایش شدید وزن در سیکل قاعدگی اشاره می‌کنیم.

  • ورزش منظم: روزانه ۳۰ دقیقه تمرینات هوازی انجام بدهید. در روزهای ، هم تمرینات یوگا و کششی را به برنامه خود اضافه کنید.
  • تأمین آب بدن: اگر بدن شما همیشه هیدراته باشد، دیگر در دوران قاعدگی آب را محبوس نمی‌کند و مایعات در بدن به روال سابق در جریان خواهند بود.
  • کاهش مصرف نمک: نمک احتمال احتباس آب در بدن را افزایش می‌دهد. برای پیشگیری از افزایش شدید وزن در قاعدگی، از مصرف غذاهای پرنمک و فرآوری شده پر، کنید.
  • کاهش مصرف کافئین و شکر: از دو هفته قبل از شروع سیکل قاعدگی، مصرف کافئین و شکر را قطع کنید. خوراکی‌های حاوی این دو ماده، نفخ را تشدید می‌کنند و باعث افزایش وزن در قاعدگی می‌‌شوند.
  • کاهش مصرف غذاهای نفاخ: حبوبات، نوشیدنی‌های گازدار و سایر غذاهای نفاخ باید در دوران PMS و ، محدود شوند.
  • افزایش تعداد وعده‌های غذایی: به جای اینکه روزانه سه وعده سنگین بخورید، تعداد میان‌وعده‌هایتان را افزایش دهید تا در وعده‌های اصلی میل به خوردن غذا در حجم زیاد نداشته باشید. همچنین سعی کنید مواد غذایی مغذی و کم‌کا،ی را در رژیم روزانه‌تان قرار بدهید.

لیست بالا عادت‌هایی هستند که نه تنها برای دوران قاعدگی، بلکه برای تمام روزهای ماه کاربردی هستند. اگر در طول ماه این روتین‌ها را در پیش بگیرید، هنگام قاعدگی کم‌تر اذیت می‌شوید و دچار اضافه وزن نخواهید شد.

متخصصان توصیه می‌‌کنند که از دو هفته قبل از شروع قاعدگی، مصرف کافئین را به حداقل برس،د و حتی حذف کنید. حذف نوشیدنی‌های کافئین‌دار در زم، که احساس درد و خستگی دارید، کار ساده‌ای نیست. حتی بعضی از خانم‌ها، در این دوران، برای بهبود علائم و رسیدگی به کارهای روزمره‌، قهوه یا انرژی‌زای بیشتری مصرف می‌کنند. نتیجه این موضوع تشدید انقباضات عضل، و نفخ است؛ به خصوص اگر نوشیدنی کافئین‌داری که مصرف شده، گازدار باشد. همانطور که گفتم، نفخ و کاهش دفع بدن، از مهم‌ترین علت‌های افزایش وزن در قاعدگی است.

نفخ تنها علامت گوارشی قاعدگی نیست. در این دوران ممکن است یبوست یا اسهال داشته باشید، درد شکم را تجربه کنید و حرکت روده‌هایتان از روال معمول خارج شود.

احتمالا تجربه‌ کرده‌اید که در دوران قاعدگی، میل شما به غذا خوردن تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند. در این دوران دوست دارید غذاهای متنوع بخورید، اشتهایتان زیاد می‌شود و احتمالا مقدار هر وعده غذاییتان هم بیشتر از حالت معمول خواهد بود.

به طور کلی علائم قاعدگی در سطح معمول، طبیعی هستند و با پایان سیکل ماهانه بهبود پیدا می‌کنند، اما در صورتی که علائم شدید باشد، به بررسی پزشک نیاز خواهد داشت. به ،وان مثال افزایش وزن بیشتر از ۵ کیلوگرم در قاعدگی چندان طبیعی نیست و می‌تواند نشان از یک مشکل جسمی باشد. با دریافت ،ت دکتر و مشورت با پزشک ،ن و زایمان می‌تو،د علت افزایش شدید وزن در این دوران را پیدا کنید  و اقدامات لازم برای درمان را انجام بدهید.

در ،مت‌های بعدی روش‌هایی برای بهبود علت‌های افزایش وزن در قاعدگی و پیشگیری از اضافه ، وزن در این دوران مطرح می‌کنیم. با استفاده از این روش‌ها می‌تو،د علائم PMS و قاعدگی را مدیریت کنید و بعد از پایان دوره، به وزن عادی خود برگردید.

روش‌های پیشگیری از افزایش وزن در ،