10 علت پوسته پوسته شدن لب + روتین خانگی مراقبت از لب

منابع:

محرک غذایی دیگر؟ تنقلات تند. این مواد هم باعث تحریک پوست و از دست دادن آب می‌شوند. برای درمان این مشکل و پوسته شدن لب باید برخی از غذاهای شور را برای مدتی کنار بگذارید و از بالم و چرب‌، لب‌ها کمک بگیرید.

2. لب‌هایتان را زیاد تر می‌کنید و لیس می‌زنید

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

womenshealthmag.com

بزاق از آنزیم‌هایی تشکیل شده است که برای تجزیه چربی‌ها، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها کاربرد دارند. با لیس‌زدن لب‌ها و ،ردن مداومشان باعث می‌شوید که چربی و رطوبت لب از بین برود.

پوسته پوسته شدن لب در بارداری هم به همین دلیل رخ می‌دهد. بدن در این دوران کمی بی‌آب می‌شود و در نتیجه عوارضی چون خشکی لب‌ها بروز می‌کند.

5. دائما در معرض هوای خشک هستید

در طول خواب، دهانتان باز می‌ماند و بزاقتان خارج می‌شود؟ این عوامل می‌توانند باعث رشد بیش از حد مخمر (و عفونت قارچی در ناحیه دهان) شوند.

کمبودهای مختلف ویتامین B می‌تواند منجر به خشکی، ، خوردگی، پوسته پوسته شدن لب و قرمزی آنها شود.این ویتامین به بدن شما در رشد سلولی، بهبودی و گردش سلولی کمک می‌کند. کمبود B12 باعث خشکی و کندی بهبود زخم پوستی می‌شود.

لب‌هایی سالم و خوش‌رنگ می‌توانند شما را زیباتر از همیشه جلوه بدهند. پس حتما به مشکلاتی مانند پوسته پوسته شدن لب دقت کنید و سعی داشته باشید که این مشکل را از بین ببرید.

این نوع عفونت منجر به خشکی و پوسته پوسته شدن لب و پوست اطراف دهان می‌شود.گاهی اوقات حتی شکاف و ،‌هایی هم روی لب‌ها به وجود می‌آید. بهترین درمان برای چنین وضعیتی، استفاده از داروهای ضدقارچی است که پزشک برایتان تجویز می‌کند.

8. کمبود ویتامین دارید

برای ،ید محصولات مراقبت از پوست مخصوصا در ،مت لب‌هایتان، می‌تو،د روی ع، زیر کلیک کنید:

درمان خانگی پوسته پوسته شدن لب

بی‌آبی بدن باعث پوسته پوسته شدن لب می‌شود. این موضوع همیشه می‌تواند رخ بدهد اما در زمستان بیشتر رایج است. ی،ی زم، که هوای خشک داخل خانه رطوبت طبیعی پوست شما را (از جمله روی لب‌هایتان) از بین می‌برد.

بهترین دارو برای پوسته پوسته شدن لب چیست؟ چطور می‌تو،د این وضعیت را درمان کنید؟ به پیشنهادات زیر در این زمینه دقت کنید:

 • هیدراته‌ماندن ی،ی مصرف آب و آب‌رس، به بدن.
 • استفاده از بالم لب یا پماد در صورت نیاز در طول روز.
 • استفاده از بالم لب با ، ضد آفتاب در خارج از منزل.
 • از لیسیدن، چیدن یا گاز گرفتن لب خودداری کنید.
 • دور نگه داشتن اجسام خارجی از دهان (قلم، جواهرات، اشیاء ف،ی).
 • کمک‌گرفتن از دستگاه رطوبت‌ساز.

بهتر است که برنامه‌ای روزانه برای مراقبت از لب‌ها ترتیب بدهید تا از بروز حالاتی مانند پوسته پوسته شدن پیشگیری کنید:

 • قبل از بیرون رفتن از بالم لب با SPF استفاده کنید.
 • قبل از رفتن به رختخواب و هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید از بالم لب یا پماد استفاده کنید.
 • بالم لب را در دسترس داشته باشید تا در مواقع نیاز از آن استفاده کنید (در کیفتان، روی پاتختی، در ماشینتان).
 • برای جلوگیری از خشکی هوا از یک دستگاه رطوبت‌ساز در خانه کمک بگیرید.

درمان پوسته پوسته شدن لب‌ چیست؟

کمبود ویتامین C  هم می‌تواند باعث ، خوردن لب‌ها شود، اما این نادرتر است چون بیشتر رژیم‌ها حاوی مقدار توصیه‌شده روزانه ویتامین C هستند.

پوسته پوسته شدن لب

1. رژیم غذایی‌تان حاوی مقدار زیادی غذاهای شور یا تند است

برای کنترل این کار یک مرطوب‌کننده لب همراه خود داشته باشید و هروقت خواستید که لب‌ها را تر کنید، شروع به چرب‌،شان کنید.

3. لب‌هایتان در معرض نور خورشید قرار داشته‌اند

حجم‌پیدا، لب‌ها بعد از تزریق ژل و فی، باعث می‌شود که حالت کشیده‌تری پیدا کنند و در معرض خشکی قرار بگیرند. ،ردن لب‌ها بعد از این عملیات هم بیشتر می‌شود. آب بزاق باعث می‌شود که لب‌های تر بیشتر خشک شوند.

برخی از داروها به راحتی می‌توانند باعث خشکی و لایه برداری لب‌ها شوند. برای مثال، مصرف داروی آکوتان می‌تواند این عارضه را به همراه بیاورد. فقط آکوتان نیست که می‌تواند لب را خشک کند از داروهای دیگر باید به این موارد اشاره کنیم:

 • داروهای شیمی درم،
 • ،یبات رایج مراقبت از پوست مانند بنزوئیل پرا،ید، رتینول یا اسید سالیسیلیک
 • داروهای ض،سردگی
 • آنتی هیستامین‌ها
 • آنتی‌بیوتیک‌ها
 • برخی از داروهای ضد درد بی‌نسخه

اگر پرسش دیگری در خصوص پوسته‌شدن لب‌ها دارید از ما سوال کنید تا به جواب برسید. منتظر نظراتتان هستیم.

طرفدار سرسخت تنقلاتی مانند چوب شور یا چیپس هستید؟ آنها دلیل پوسته شدن لب هستند. غذاهای شور روی پوست لب تأثیر منفی می‌گذارند. نمک آب را نگه می‌دارد، بنابراین می‌تواند آب را از لب‌ها جذب و آنها را خشک کند.

علاوه بر این، التهاب ناشی از آفتاب سوختگی می‌تواند باعث پوسته پوسته شدن لب‌ شما شود. ضدآفتاب و بالم دارای spf چاره رفع این مشکل هستند.

4. بدنتان بی‌آب شده است

اگر بدون بالم لب با SPF در زیر نور خورشید هستید، به احتمال زیاد پوست لبتان پوسته  پوسته می‌شود. خورشید آب را از پوست شما خارج می‌کند و بخش‌هایی مانند لب که حساس‌ترند، خشک‌تر هم می‌شوند.

با آزمایش خون مشخص می‌شود که دچار چه کمبود ویتامینی هستید. اگر کمبود B12 دارید، باید مکمل B12 یا B کمپل، مصرف کنید.

9. پوسته شدن لب بعد از تزریق ژل طبیعی است

پوسته شدن لب‌ها

7. دچار عفونت شده‌اید

اگر می‌خواهید این مشکل را حل کنید، آب بیشتری بنوشید. آب مهم‌ترین نوشیدنی برای مرطوب‌، بدن و ،وج آن از حالت دی‌هیدراته است. این مورد از دلایل اصلی و علت پوسته پوسته شدن لب‌ها در کودکان و بزرگسالان است.

پوسته شدن لب نوزاد هم معمولا به همین دلیل رخ می‌دهد. در واقع، قرارگرفتن در معرض هوای فاقد رطوبت می‌تواند پوست را خشک کند. پوست لب‌های نوزاد هم که بسیار لطیف است و در چنین موقعیتی دوام نمی‌آورد.

6. مصرف برخی داروها باعث پوسته پوسته شدن لب‌ می‌شوند

برای رفع پوسته پوسته شدن لب در منزل باید اقدامات زیر را به خاطر داشته باشید:

 • آلوئه ورا: این ژل در داخل برگ گیاهان آلوئه ورا تشکیل می‌شود. حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌ا،یدان‌ها و مواد ضدالتهابی است که پوست آسیب دیده را تسکین می‌دهند و آبرس، می‌کنند.
 • روغن نارگیل: این روغن از گوشت نارگیل تهیه شده و با التهاب مق، می‌کند و نرم‌کننده است، به این م،ی که می‌تواند پوست را تسکین بدهد و نرم کند.
 • عسل: بسیار مرطوب‌کننده است و درمان خوبی برای خشکی لب‌ها فراهم می‌کند. عسل حاوی آنتی ا،یدان‌ها و خواص ضدباکتریایی است که به جلوگیری از ایجاد عفونت در لب‌های بسیار خشک یا ، خورده کمک می‌کند.
 • خیار: این میوه می‌تواند به آرامی لب‌ها را مرطوب کند و حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلفی است که  ظاهر لب‌ها را بهبود می‌دهند.
 • چای سبز: چای سبز سرشار از آنتی ا،یدان‌ها و مواد معدنی و پلی فنول است که التهاب را کاهش می‌دهند. یک کیسه چای سبز را در آب گرم خیس کنید و به آرامی آن را روی لب‌ها ،ید تا پوست نرم شود.

لب پوسته پوسته

رسیدگی به لب‌ها باعث زیبایی بیشتر می‌شود

medicalnewstoday.com

از آنجا که قطع داروها در طی روند درمان مقدور نیست، بهتر است که از مرطوب‌کننده‌ها و بالم لب برای کنترل اوضاع بهره ببرید.

بعد از عمل و اقداماتی این‌چنینی و مواردی مانند تاتو و شیدینگ هم چنین حالتی رخ می‌دهد. پوسته لب بعد از تاتو به دلیل خشکی آن، استفاده از ابزار و مواد نامن، و تکنیک ضعیف تاتوکار دور از ذهن نیست.

10. پوسته شدن لب بعد از شیدینگ رخ می‌دهد

پوست لب‌های شما نازک‌تر و حساس‌تر از پوست سایر ،مت‌های بدن است، چون لب‌ها فاقد غدد چربی هستند. در نتیجه در خطر خشک‌شدن و ،‌خوردن قرار دارند. برای همین است که باید با روش مراقبت از لب‌ها آشنا باشید.

گاهی کشف علت نیاز به پیگیری تخصصی و مراجعه به متخصص پوست دارد. برای پیدا، بهترین متخصصان و وقت‌گرفتن از آنها از سیستم ،ت دهی اینترنتی سایت دکتردکتر کمک بگیرید.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D9%84%D8%A8-%D8%B9%D9%84%D8%AA-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86/

my.clevelandclinic.org

هوای خشک می تواند دلیل ، لب های شما باشد. فقدان رطوبت در هوا، به ویژه در فصل زمستان، لب‌ها را پوسته‌پوسته می‌کند. استفاده از بالم لب و مرطوب‌کننده و دستگاه بخوری که هوا را تلطیف کند، راهی برای رهایی از این مشکل است.

علائم پوسته پوسته شدن لب عبارت‌اند از:

 • ، خوردن پوست
 • لایه‌برداری پوست
 • خارش
 • درد خفیف
 • زخم روی لب‌ها و دهان

پیشگیری از پوسته پوسته شدن لب‌ها چگونه است؟

بعد از شیدینگ باید صبر کنید تا پوسته‌های روی لب‌هایتان بریزند. از کندن و جداسازی‌شان خودداری کنید و اجازه بدهید که مسیر بهبودیافتن به طور کامل طی شود.

علائم دیگر همراه با پوسته پوسته شدن چیست؟

دلایل ، خوردن لب عبارت‌اند از مواردی که در ادامه می‌خو،د.

پوسته پوسته شدن لب نتیجه خشکی و ،‌خوردگی پوست این ناحیه به دلیل هوای سرد یا خشک، قرارگرفتن در معرض نور خورشید، لیس‌زدن مکرر لب‌ها یا کم آبی بدن است. این مشکل آنچنان جدی نیست و با روش‌هایی در منزل به راحتی حل می‌شود. گاهی هم بروز چنین عارضه‌ای در نتیجه ابتلا به مشکلاتی جدی‌تر است و نیاز به مراجعه به متخصص پوست پیش می‌آید. در این مقاله از علت تا درمان خشکی پوست لب‌ها را برایتان می‌گوییم.

علت پوسته پوسته شدن لب چیست؟

لب‌ها بیشتر از بقیه بدن در معرض ،اصر مختلف طبیعی قرار دارند و ممکن است در اثر قرارگرفتن در معرض آفتاب، شرایط آب و هوایی خشک یا سرد دچار ، خوردن شوند. گاهی هم عوامل حساسیت‌زا باعث بروز خشکی و پوسته پوسته شدن لب می‌شوند.