13هزار مورد ابتلا به بیماری هموفیلی در کشور شناسایی شد

دکتر کریمی درباره زمینه‌های ابتلا به هموفیلی و دیگر انواع این بیماری توضیحاتی را ارائه میدهد. وی در این راستا افزود: هموفیلی نام بیماری است که مشکل اختلالات خونریزی‌دهنده ارثی به‌دنبال نقص ژنتیکی و اختلال در تولید فاکتورهای مسئول انعقاد خون در آبشار انعقادی را به وجود می‌آورد. این بیماری با توجه به فاکتور شدت اختلال به سه نوع شدید، متوسط و خفیف ت،یم می‌شود. انواع هموفیلی شامل کمبود فاکتور ۸ (هموفیلی نوع A)، کمبود فاکتور ۹ (هموفیلی نوع B) هموفیلی B، کمبود فاکتور۵، ۷ ،۱۰،۱۱، ۱۳ و موارد مختلف دیگری مثل ۵ و ۸ یا ۲ و ۷ و ۹ و ۱۰ است. البته کمبود فون‌ویلبراند نیز در دسته هموفیلی قرار می‌گیرد که خود ۴ نوع مختلف دارد و شامل اختلالات پلاکتی یا برنارد سولیر و گلانزمن نیز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری‌ها، معاون درمان و، بهداشت با تاکید بر شایع بودن دو نوع 8 و 9 هموفیلی،اضافه کرد که این بیماری ارثی است و در ۷۰ درصد موارد با بروز الگوی ژنتیکی رخ می‌‍دهد و در عوض می‌توان با انجام غربالگری ژنتیکی در گروه‌هایی با ریسک بالا از افزایش امار ابتلا به آن جلوگیری به عمل آورد.

برای دریافت ،ت پزشک نیز می‌تو،د از طریق سایت ،ت دهی دکتردکتر وقت مشاره و ویزیت با پزشک متخصص را بگیرید.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/13%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%A7%D8%A8%D8%AA%D9%84%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D9%85%D9%88%D9%81%DB%8C%D9%84%DB%8C/

در انتها اگر سوالی در این رابطه دارید، از ما بپرسید.

هموفیلی بیماری سهمگینی است و در صورتی که تحت هر شرایطی علائم زیر را دیدید، به دکتر خون یا مرکز فوریت‌های پزشکی مراجعه کنید.

  • سردرد شدید
  • استفراغ مکرر
  • گردن‌درد
  • تاری یا دوبینی
  • خواب‌آلودگی شدید
  • خونریزی مداوم پس از آسیب

در پایان دکتر سعید کریمی افزود که موارد جدید ابتلا به هموفیلی بیشتر در مردان است و بیشتر به کروموزوم ای، بستگی دارد.

توصیه‌های پزشکی در رابطه با ابتلا به هموفیلی

13هزار مورد ابتلا به بیماری هموفیلی در کشور شناسایی شد

دکتر سعید کریمی معاون درمان و، بهداشت با اشاره به شناسایی و ثبت این ۱۳هزار نفر در این رابطه افزود: بیشترین افراد مبتلا به این بیماری، در دسته بیماران شامل هموفیلی A و B با کمبود فاکتور ۸ و ۹ و فون‌ویلبراند قرار می‌گیرند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

با توجه به آمار و ارقام اعلام شده از طرف معاون و، بهداشت، تا به الان به‌صورت رسمی تاکنون 13هزار بیمار مبتلا به هموفیلی در ایران شناسایی شده‌اند.

13هزار نفر در کشور به هموفیلی مبتلا هستند

One moment please …. Gümüşyaka.