14 علت درد ساق پا و روش‌های درمان آن در خانه و با جراحی!

گاهی اوقات درد ساق پا هنگام راه رفتن به علت مشکلات عروقی و باریک شدن شریان‌ها است که باعث بی‌حسی یا احساس گرفتگی در پاها می‌شود. با وجود بیماری، شریان محیطی شخص در پاها نیز احساس سرما می‌کند و گاهی رنگ پا نیز کمی عوض می‌شود. معمولا ، سیگار و تغییر برخی عادات بد رفتاری، در بهبود این وضعیت بسیار موثر است.

2. گرفتگی عضلات

در صورت بروز چنین علائمی لازم است در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید زیرا حرکت ،ه خون می‌تواند به آمبولی ریه منجر شود. پزشک برای این گروه از بیماران داروهایی تجویز می‌کند که از تشکیل و رشد ،ه خون جلوگیری خواهد کرد.

دلایل درد در ساق

روش‌های بدون جراحی

هنگامی که در اعصاب بدن اختلال رخ می‌دهد، انتقال پیام‌های مغز به سایر ،مت‌های بدن با مشکل مواجه می‌شود. عواملی همچون بیماری دیابت، مصرف برخی داروها، جراحات و عفونت می‌تواند باعث بروز این بیماری شوند.

متاسفانه برای آرتروز درم، وجود ندارد اما برخی تمرینات ورزشی و حفظ وزن من، تا حدودی به کاهش علائم آن کمک می‌کند و انجام حرکات کششی برای درد ساق پا نیز ممکن است من، باشد.

علت درد ساق پا بعد از عمل دیسک کمر چیست؟

حتی با لمس آن ناحیه، درد شدت بیشتری پیدا می‌کند. برای درمان این عارضه و کاهش درد می‌توان از کیسه یخ استفاده کرد. برای این کار باید طی چند روز هر ۲۰ دقیقه کمپرس یخ را روی پاهای خود قرار دهید.

13. ش،تگی تنشی استخوان ساق پا

در طب سنتی توصیه می‌شود برخی از مواد غذایی را در رژیم غذایی خود قرار داده یا در هنگام احساس درد در ساق پا خود، از مواد طبیعی به صورت ضماد استفاده کنید. این مواد عبارتند از:

۱. لیمو

احتمالا از انجام ورزش‌های سنگین یا دویدن طی مسافت‌های طول،، دردی را در ساق پا خود احساس کرده‌اید. هر فعالیت شدید بدنی ممکن است با درد ساق پا همراه باشد. علت دردی که در این ناحیه از پا احساس می‌شود، ممکن است به آسیب حین ورزش و فعالیت بدنی یا مشکل در رگ‌های خونی، اعصاب، ماهیچه‌ها، مفاصل، بافت‌های نرم و استخوان مربوط باشد.

آیا تا به حال شما در ساق پا خود احساس درد کرده‌اید؟ از چه روشی برای درمان کمک گرفته‌اید؟ لطفا روش‌ها و نظرات خود را با ما و خوانندگان این مطلب درمیان بگذارید.

سوالات متداول علت درد ساق پا

در این مطلب به طور کامل به بررسی عوامل ایجاد کننده درد در ساق پا پرداختیم و روش‌های درم، آن را نیز معرفی کرده‌ایم. در برخی موارد درد ساق پا کاملا عادی بوده و با روش‌های خانگی به طور کامل رفع می‌شود. اما گاهی این درد به دلیل وجود یک مشکل جدی در بدن بوده و لازم است به پزشک مراجعه کنید. برای این مورد می‌تو،د از سایت ،ت‌دهی آنلاین دکتردکتر استفاده کنید.

گاهی اوقات فشرده شدن عصب سیاتیک در پایین ستون فقرات به درد ساق پا شدید منجر می‌شود. نشستن و ایستادن برای افرادی که دچار این مشکل شده‌اند، دشوار است‌. از عوامل مختلفی که باعث آسیب عصب سیاتیک می‌شود، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • لیز خوردن
 • فتق دیسک
 • لغزش مهره‌ها
 • اسپاسم عضلات ، و تنگی ستون فقرات.

هنگامی که چربی و کلسترول در رگ‌ها جمع شود، رگ‌ها سفت و باریک شده و فرد به بیماری آترو،روز مبتلا می‌شود. انسداد شریان‌های پا باعث می‌شود ا،یژن کافی به این ،مت نرسیده و ساق پا درد بگیرد.

7. تنگی کانال نخاعی علت درد ساق پا

یکی از عارضه‌هایی که بیشتر در افراد ورزشکار دیده می‌شود، کشیدگی عضلات است. در ورزشکاران علت درد ساق پا در ورزش معمولا کشیدگی بیش از حد ماهیچه‌ها است. این درد بسیار شدید بوده و بلافاصله نیز بعد از ورزش شروع می‌شود.

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که هر فردی در طول زندگی خود ممکن است آن را تجربه کند، احساس درد در ساق پا است. این درد گاهی به علت مشکلات جزئی به وجود آمده و نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اما گاهی علت درد ساق پا بسیار جدی بوده و تا چند روز ادامه پیدا می‌کند. در این مواقع لازم است حتما به پزشک مراجعه کنید. اما علت درد ساق پا، عموما موارد زیر است:

1. مشکلات عروقی

آلبالو خاصیت ضدالتهابی و آنتی ا،ید، داشته و نوشیدن آب آن تا حد زیادی به کاهش درد ساق پا کمک می‌کند.

۳. روغن ،دل

دلایل درد ساق پا

3. آسیب عصب سیاتیک

پزشک معمولا برای درمان سیاتیک داروی ضد درد را به بیمار تجویز کرده و چند جلسه فیزیوتراپی را به او توصیه می‌کند. اما در صورتی که آسیب شدید باشد، به جراحی نیاز خواهد بود.

4. شین اسپلینت

این جراحی باید زیر نظر متخصص ارتوپد انجام گیرد. حتی گاهی درد ساق پا بعد از عمل رباط صلیبی ادامه پیدا می‌کند؛ زیرا بهبود محل جراحی به زمان نیاز دارد و طی دوره‌های منظم، باید زیر نظر پزشک قرار بگیرید.

از درد ساق پا خلاص شوید!

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B9%D9%84%D8%AA-%D8%AF%D8%B1%D8%AF-%D8%B3%D8%A7%D9%82-%D9%BE%D8%A7/

گاهی اوقات ش،تگی تنشی استخوان یک ، کوچک روی استخوان ساق پا ایجاد می‌کند. هنگامی که بیش از حد از عضلات اطراف استخوان ساق پا استفاده می‌کنند، خطر رخ دادن این عارضه بیشتر می‌شود اما معمولا استراحت کافی به رفع این ش،تگی کمک می‌کند.

در صورتی‌که اعصاب پاها دچار اختلال شود، شخص در ساق پا خود احساس گزگز، بی‌حسی یا ضعف را تجربه کند.

12. کشیدگی عضلات از دلایل درد ساق پا

معمولا ورزش ، به تقویت عضلات پا کمک کرده و انعطاف‌پذیری آن را افزایش می‌دهد. ورزش باعث می‌شود عضلات در مقابل ضربه مقاوت بیشتری داشته و قوی‌تر شوند. گاهی برای درمان درد ساق پا نیز می‌تو،د از روش‌های ورزشی زیر استفاده کنید:

 • کشیدن ساق پا در حالت ایستاده
 • کشیدن ساق پا با پارچه یا حوله
 • بالا بردن پاشنه‌ی پا

تشکیل ،ه خون معمولا این عارضه در ران یا ساق پا تشکیل می‌شود. در برخی مواقع ترومبوز سیاهرگ عمقی هیچ علائمی نداشته و گاهی باعث درد، تورم پا و قرمزی آن می‌شود.

درد ساق پا بعد از پیاده روی

10. رگ‌های واریسی

گاهی اوقات برخی از افراد پس از انجام عمل جراحی دیسک کمر، دردی در ساق پای خود احساس می‌کنند. علت این درد ممکن است مربوط به موارد زیر باشد:

 • بهبود عصب‌های کمر پس از جراحی
 • التهاب پس از جراحی
 • آسیب عصب در حین جراحی
 • فتق دیسک ثانویه
 • اسپاسم عضل،

راه‌های درمان درد ساق پا

تارهای ضخیمی به نام تاندون‌ ماهیچه‌ها را به استخوان وصل می‌کنند. التهاب تاندون یا تاندونیت باعث دشوار شدن حرکت‌ مفصل شده و دردی را در این ناحیه از پا ایجاد می‌کند. در بیشتر مواقع تاندون‌های همسترینگ یا آشیل هستند که دچار چنین مشکلاتی می‌شوند.

9. تشکیل ،ه خون در پا یا ترومبوز و، عمقی (DVT )

یکی از روش‌های درمان درد عضلات، استفاده از روغن‌های موضعی برای ماساژ دادن محل درد است. روغن ،دل خاصیت التیام‌ دهندگی زیادی دارد.

۴. زردچوبه

احساس هر نوع دردی در پاها عادی نیست و اگر پس از گذشت چند روز بهبود پیدا نکرد، لازم است به یک دکتر ارتوپد در تهران یا شهر خودتان مراجعه کنید. در این مطلب از مجله دکتردکتر قصد داریم برای آشنایی بیشتر شما با علت درد ساق پا و درمان آن، توضیحاتی را ارائه دهیم؛ تا آ، این مطلب همراه ما باشید.

علت درد در ساق پا چیست؟

معمولا درمان درد ساق پا به میزان شدت آن بستگی دارد. به عبارتی گاهی درد خفیف بوده و با درمان‌های خانگی یا طب سنتی کاملا رفع می‌شود. اما گاهی به دلیل وارد شدن آسیب جدی به ساق پا، درد و التهاب آن به روش‌های ساده تسکین پیدا نمی‌کند. در این موارد لازم است به پزشک مراجعه کنید.

فقط باید توجه داشته باشید که برای ۶ تا ۸ هفته نباید فعالیت سنگین و ورزش انجام دهید. در غیر این صورت آسیب به استخوان بیشتر خواهد شد.

14. آرتروز یکی از علت‌های درد ساق پا

درمان درد ساق پا به روش خانگی شامل تغییر سبک زندگی و داشتن تغذیه‌ای سالم و من، است. علاوه بر این روش‌های زیر برای درمان درد پا در جوانان و کهنسالان پیشنهاد می‌شود:

 • غذا خوب جویده شود؛
 • از کمپرس آب سرد استفاده کنید؛
 • همراه با غذا اصلا آب، نوشابه یا دوغ ننوشید؛
 • حداقل میان زمان خواب و شام باید سه ساعت فاصله باشد؛
 • پاها را در معرض سرما قرار ندهید و با ساق‌بند آن‌ها را گرم نگه دارید؛
 • و حمام نمکی بگیرید.

درمان درد ساق پا با ورزش

زردچوبه خاصیت ضد التهابی داشته و دارای کورکومین است. برای استفاده از آن باید دو قاشق غذاخوری از آن را با یک قاشق روغن کنجد یا روغن زیتون ،یب کنید و خمیر بدست آمده را روی محل درد بگذارید.

روش خانگی درمان درد ساق پا

به جز ناپرو،ن و پاراستمول، سایر داروها را می‌تو،د بدون نسخه هم از داروخانه تهیه کنید. فقط درصورتی که به پرفشاری خون مبتلا هستید، آسم یا ناراحتی قلبی دارید حتما زیر نظر پزشک این داروها را مصرف کنید. پمادها هم می‌توانند التهاب را کاهش داده و درد را تسکین دهند. بهترین پماد برای درد ساق پا، پمادهای موضعی با ،یبات گیاهی هستند.

روش جراحی درمان درد ساق پا

 

لیمو خاصیت آنتی ا،ید، دارد و به تنظیم PH کمک می‌کند. به همین دلیل می‌تواند در تسکین درد موثر باشد. لیمو را هم می‌تو،د به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی استفاده کنید.

۲. آب آلبالو

در بسیاری از مواقع آسیبی که به پا وارد می‌شود، باعث بروز شین اسپلینت می‌شود. در صورتی‌که به‌علت استفاده بیش‌ازحد، عضلات نزدیک استخوان ساق پا پاره شوند، درد شدیدی در این ناحیه به وجود می‌آید. این درد معمولا در ،مت داخلی استخوان پا یا درشت‌نی احساس می‌شود.

5. سندروم بیش‌حرکتی مفاصل

تحت شرایط خاصی ممکن است درد ساق پا در اثر ضربه ایجاد شده و رباط یا تاندون پا پاره شود. در این وضعیت روش‌های سنتی، خانگی یا دارویی تاثیری در بهبود وضعیت پا نداشته و بیمار باید سریعا جراحی شود.

سندروم بیش‌حرکتی مفاصل یک نوع اختلال ژنتیکی است که باعث انعطاف‌‌پذیری بیش‌از‌حد مفاصل می‌شود. در اثر این اختلال، درد شدیدی در مفاصل به وجود می‌آید. اگر انعطاف‌ پذیری مفاصل در ناحیه پاها به وجود آید، شخص در ساق پا خود درد زیادی را احساس می‌کند.

6. آترو،روز

درمان درد ساق پا

روش دارویی درمان درد ساق پا

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

در بسیاری از موارد علت درد ساق پا، گرفتگی عضلات است.  خستگی یا کم آبی عضلات باعث بروز این عارضه می‌شوند. گرفتگی عضلات دردی ناگه، ایجاد می‌کند و گاهی اسپاسم آنقدر شدید است که توده‌ای سفت در زیر پوست احساس می‌شود که گاهی با قرمزی و تورم در اطراف آن همراه است. برخی از داروها نیز مانند دیورتیک‌ها و استاتین‌ها باعث ایجاد این مشکل می‌شوند.

روش‌های غیر از جراحی درمان درد ساق پا شامل موارد زیر می‌شود:

طب سنتی

گاهی اوقات ممکن است فضای داخلی ستون فقرات باریک شود و به اعصاب این ناحیه فشار وارد کند. در نتیجه شخص در پاهای خود احساس درد، سوزن‌ سوزن شدن، بی‌حسی و ضعف می‌کند. معمولا این مشکل با دارو و فیزیوتراپی برطرف می‌شود. اما گاهی پزشک برای درمان جراحی را لازم می‌داند.

8. التهاب تاندون

از شایع‌ترین بیماری مربوط به مفاصل، می‌توان به بیماری آرتروز اشاره کرد. در صورتی‌که آرتروز در ناحیه لگن، ساق پا، زانو یا مچ پا ایجاد شود، راه رفتن را برای فرد مشکل خواهد کرد. این بیماری باعث ایجاد درد، تورم و سفتی مفاصل شده و روی فعالیت‌های روزمره نیز تاثیر می‌گذارد.

گاهی اوقات درد ساق پا با هیچ‌کدام از روش‌های خانگی یا دارویی درمان نشده و لازم است به پزشک مراجعه کنید. پزشک با بررسی وضعیت شما، داروهای مسکن و ضددردی مانند ایبوپروفن، استامینوفن یا ناپرو،ن و پاراستمول را تجویز می‌کند تا درد پا را کاهش دهد.

گاهی درد ساق پا مربوط به رگ‌های واریسی است که در آن رگ‌ها حالت برامدگی پیدا می‌کنند.

11. نوروپاتی محیطی