15 روش درمان خانگی شپش سر؛ از سرکه و نمک تا سس مایونز!

همچنین، می‌تو،د اسپند را به صورت پودر یا روغن نیز استفاده کنید. برای استفاده از اسپند به صورت پودر، می‌تو،د مقداری اسپند را پودر و آن را با آب مخلوط کنید تا خمیر شود. سپس، این خمیر را روی موهای خود ،ید و بگذارید حدود یک ساعت بماند. پس از یک ساعت، موهای خود را با آب و شامپو بشویید.

مقداری جوش شیرین را به سرکه اضافه کنید و به کف سر ،ید؛ این راهکار یکی از بهرین روش‌ها برای درمان خانگی شپش سر است. هرچند که اگر بخواهید، می‌تو،د آن را به نرم‌کننده مو هم اضافه کنید و موی خود را به آن آغشته کنید.

تاثیر نظافت وسایل شخصی در درمان خانگی شپش سر

اگر همچنان تمایل ندارید تا برای درمان شپش سر از یک روش دارویی و پزشکی استفاده کنید، می‌تو،د درمان خانگی شپش با تاید را امتحان کنید. برای این کار باید سه قاشق از تاید را داخل آب خیس کنید به حمام رفته بعد از آبکشی سر، تاید خیس شده را روی موهای خود ریخته و به‌خوبی کف سر خود را ماساژ دهید. این عمل را دوبار در هفته تکرار کنید.

13. روغن درخت چای و درمان شپش سر

شپش موی سر یک روز هم نمی‌تواند بدون تغذیه از خون کف سر زنده بماند، از طرفی اگر تخم‌ها در نزدیکی کف سر قرار نداشته باشند، از درجه حرارت لازم برای به عمل آمدن محروم خواهند ماند. بنابراین شانس زنده ماندن شپش روی این وسایل بسیار کم است.

بسیاری از مواد معمول موجود در خانه مثل سس مایونز برای درمان شپش موی سر استفاده می‌شوند. در واقع این ماده رسیدن هوا به شپش موی سر را غیرممکن کرده و به این ترتیب باعث کشته شدن آن‌ها خواهد شد.

استفاده از این روش بسیار هم ساده است، کافیست آن را روی پوست سر ،ید و با کلاه حمام بپوش،د. پس از چند ساعت (مثلا یک شب) به حمام بروید و با شانه شپش‌ها را از سر خارج کنید. 

3. دِهیدراته ، مو

درمان شپش سر با اسپند

12. درمان خانگی شپش سر با تاید

برای استفاده از این روش، شب قبل از خواب یک‌ لایه ضخیم از وازلین را روی پوست سر ،ید و بعد آن را با کلاه پ،تیکی یا حوله حمام بپوش،د. هنگام شستشو می‌تو،د با کمک روغن بچه و شانه شپش‌های مرده و تخم‌های آن‌‌ها را جدا کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

درمان خانگی شپش سر با نوشابه یکی از روش‌های غلط برای درمان خانگی شپش سر است. راه‌های متفاوتی برای درمان خانگی شپش سر در طب سنتی وجود دارد، اما تاکنون هیچ مدرک علمی برای حمایت از استفاده از نوشابه برای درمان شپش سر وجود نداشته است. در واقع، برخی از کارشناسان معتقدند که استفاده از نوشابه ممکن است شپش‌ها را بدتر کند.

رفع شپش سر

10. درمان خانگی شپش سر با جوش شیرین و سرکه

اگر موارد گفته شده در این مطلب برای از بین بردن شپش سر موثر نبود، بهتر است که با دریافت ،ت آنلاین از پلتفرم ،ت‌دهی آنلاین دکتردکتر به یک پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا درمان‌های دارویی و شیمیایی را شروع کنید.

آب پیاز یکی از دیگر راه‌های درمان خانگی شپش سر است که اتفاقا مورد استقبال افراد بسیاری قرار گرفته است. برای این کار مقداری آب پیاز تهیه کنید و بین 3 الی 4 ساعت آن را روی پوست سرتان قرار دهید. بعد از آن شپش‌های مرده را با شانه ضدشپش بیرون آورده و موهایتان را با شامپو بشویید. هر 3 روز یکبار این کار را تکرار کنید تا شپش‌ها کاملا از بین بروند.

درمان شپش با وازلین

7. روغن اوکالیپتوس

درمان خانگی شپش موی سر

6. وازلین، قویترین داروی ضدشپش خانگی

برای درمان قطعی شپش سر باید به دکتر پوست و مو مراجعه کنید اما همچنین می‌تو،د با علم به این‌که شپش سر چیست، از روش‌های درمان خانگی شپش سر را امتحان کنید. روش‌های درمان خانگی شپش سر برای موهای بلند و افرادی که تمایلی به استفاده از دارو ندارند، توصیه می‌شود.

شپش سر ،ه ریز قهوه‌ای یا خا،تری رنگی است که معمولا لای تارهای مو و نزدیک به پوست سر پنهان می‌شود و از خون کف سر تغذیه می‌کند. ابتلا به شپش سر ناخوشایند است و باعث ایجاد مشکلات جسم، و حتی رو، مختلفی می‌شود. اما ازطرفی درمان شپش سر هم کار سختی نیست و حتی می‌توان آن را با اتکا به روش‌های خانگی درمان کرد؛ هرچند که پیشنهاد می‌کنیم تا انتخاب اولتان برای درمان مراجعه به دکتر پوست و مو باشد.

در ادامه این مطلب از مجله پزشکی دکتردکتر با ما همراه باشید تا بد،د که درمان خانگی شپش سر چیست و راه‌های از بین بردن شپش سر در خانه را بشناسید.

راه‌های درمان‌ خانگی شپش سر که باید بد،د!

با این‌حال، توجه به این نکته مهم است که روغن درخت چای ممکن است برای برخی از افراد تحریک‌کننده باشد. قبل از استفاده از روغن درخت چای روی پوست سر خود، حتماً آن را روی یک ،مت کوچک از پوست خود امتحان کنید تا مطمئن شوید که حساسیت ندارید.

نظافت شخصی و درمان شپش

14. بنزوئیل پرا،ید برای درمان شپش سر

برای درمان خانگی شپش سر با حنا، روی سر خود حنا گذاشته و آن را با پ،تیک ببندید. پس از چهار ساعت پ،تیک را برداشته و موی خود را با شامپو بشویید تا تمامی شپش‌ها و رشک‌ها از موی شما خارج شوند. 

9. روغن نارگیل برای رفع شپش مو

هیچ مدرک علمی برای حمایت از استفاده از سیب له شده برای درمان شپش سر وجود ندارد. سیب له شده نیز مثل نوشابه حاوی قند است و می‌تواند روند درمان شما را کند کرده و حتی موجب تغذیه بیشتر شپش‌ها شود.

بهترین روش برای استفاده از سرکه، اسپری ، آن به موها سه دقیقه قبل از شانه ، است. این ماده را به ،وان درمان خانگی شپش سر فوری می‌شناسند البته تحقیقاتی درخصوص اثربخشی این ماده برای از بین بردن شپش انجام نشده است.

،یب نمک و سرکه روی پوست سر یکی از درمان‌های خانگی شپش سر است. نمک شپش سر را دهیدراته می‌کند و در همان حال سرکه شپش‌های جدید را از بین می‌برد. هرچند که این کار برای درمان خانگی شپش سر بزرگسالان نیست ولی برای درمان شپش سر کودکان من، است. درمان شپش سر با سرکه می‌تواند ،بندگی شپش را به موی سر از بین ببرد.

استفاده از الکل برای رفع شپش‌های سر، یک روش غیرکارآمد است. زیرا طبق تحقیقات انجام شده، استفاده از الکل تنها 10 درصد شپش‌ها را از بین می‌برد. آنهم درصورتی که سر و موها کاملا در الکل غوطه‌ور باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم که از این روش برای درمان خانگی شپش سر استفاده نکنید.

اشتباهات رایج برای درمان شپش سر در خانه

وازلین یکی از روش‌های قطعی درمان خانگی شپش سر است. وازلین دارای خاصیت بازدارندگی است و اثر خفه‌کنندگی دارد.

برای استفاده از روغن درخت چای برای درمان شپش سر، می‌تو،د از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

 • 10-15 قطره روغن درخت چای را با 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل مخلوط کنید.
 • مخلوط را روی موهای خود ،ید و بگذارید 30 دقیقه بماند.
 • موهای خود را با شامپو بشویید.

از بین بردن شپش موی سر

4. سرکه و نمک برای رفع شپش سر

البته استفاده از این ماده برای درمان خانگی شپش سر بچه‌ها توصیه نمی‌شود، چون ماده‌ای حساسیت‌زا است و ممکن است کودکان را دچار حساسیت‌های پوستی کند.

15. از بین بردن شپش سر با الکل

این سشوار مخصوص هوایی خنک‌تر از سشوارهای معمولی را ایجاد می‌کند ولی در عوض شدت جریان هوای تولیدی آن بیش‌تر است. سشوار معمولی نباید به این منظور استفاده شود، زیرا خیلی داغ است و باعث سوختن پوست کف سر می‌شود. 

برای استفاده از اسپند به صورت روغن، می‌تو،د مقداری روغن اسپند را به پوست سر خود ،ید و بگذارید حدود یک ساعت بماند. سپس، موهای خود را با آب و شامپو بشویید.

بنزوئیل پرا،ید یک داروی ضدعفونی‌کننده است که برای درمان انواع عفونت‌های پوستی استفاده می‌شود. این دارو به ،وان یک درمان مؤثر برای شپش سر نیز شناخته شده است. بنزوئیل پرا،ید با از بین بردن لایه ،بنده‌ای که تخم شپش را به مو می‌،باند، می‌تواند به از بین بردن شپش‌ها و تخم‌های آنها کمک کند. این دارو همچنین می‌تواند به خفه ، شپش‌ها کمک کند.

یکی از روش‌های درمان خانگی شپش سر، دهیدراته یا خشک ، موی سر است. از بین رفتن آب راهی برای از بین رفتن شپش‌های مو سر و تخم‌های آن‌ محسوب می‌شود. برای این کار می‌توان با کمک سشوار مخصوص و هوای گرم، مو و کف سر را دی هیدراته کرد. البته این سشوار با سشوارهای معمول که روزانه از آن استفاده می‌کنید، متفاوت است. بنابراین برای دی‌هیدراته ، مو بهتر است به یک مرکز درم، و بهداشتی مراجعه کنید.

در انتها از شما می‌خواهیم که اگر سابقه ابتلا به شپش سر را دارید و با روش‌های خانگی آن را درمان کرده‌اید، با ما و دگیر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

همچنین از اهمیت شانه ، مو با شانه‌ای که دندانه‌های من، دارد، غافل نشوید. این کار می‌تواند نقش مهمی در جدا شدن شپش‌ها و تخم‌های آن از کف سر ایفا کند. هرچند که شانه ، به تنهایی کافی نیست.

روغن نارگیل بهترین درمان برای پوست و موهای خشک و مخصوصا درمان خانگی شپش سر است. در سال 2010، براساس تحقیقاتی که محققان برزیلی انجام دادند دریافتند که روغن نارگیل خالص درم، موثر برای از بین بردن شپش سر است. با آزمایشی مشخص شد که استفاده از روغن نارگیل روی مو به مدت 4 ساعت می‌تواند 80 درصد از شپش‌های سر را از بین ببرد.

اکالیپتوس

8. درمان شپش سر با حنا

درمان شپش سر

2. سس مایونز برای از بین بردن شپش سر

اگر مشکوک هستید که کودک با شپش موی سر آلوده شده یا خودتان به آن دچار شده‌اید، حتماً به دکتر پوست و مو مراجعه کنید. پزشک به صورت دقیق مو و کف سر را بررسی کرده و در صورت ،وم نمونه‌ ،ات را در زیر میکروسکوپ بررسی و درمان دقیق را شروع خواهد کرد. بااین‌حال روش‌های درمان خانگی شپش موی سر از گذشته توسط افراد مختلفی انجام شده و موثر بوده است.

برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد که درمان خانگی شپش موی سر با استفاده از اسانس‌ها و روغن‌های گیاهی طبیعی می‌تواند اثر سمی روی شپش‌ها و تخم‌های آن‌ها داشته باشد، این ،یبات شامل:

 • روغن بادیان کوهی (Anise oil
 • روغن درخت کانانگا (Ylang ylang oil)
 • نرولی، (Nerolidol)، ،یبی شیمیایی که در بسیاری از روغن‌های گیاهی وجود دارد.

استفاده از 15 تا 20 قطره روغن اوکالیپتوس و روغن زیتون می‌تواند یکی از موثرترین راه‌ها برای از بین بردن و درمان خانگی شپش سر باشد. این محلول را هنگام شب به سر خود یا کودکتان ،ید و بعد به کمک کلاه حمام سر را بپوش،د. هنگام صبح به کمک شانه ضدشپش، شپش‌های مرده را خارج کنید.

همچنین معمولا ،، که تمایل به استفاده از مواد شیمیایی ندارند، از راه‌های مختلف درمان خانگی شپش سر استفاده می‌کنند. در ادامه، 15 راه خانگی مطمئن برای از بین بردن شپش را معرفی خواهیم کرد. 

1. روغن‌های گیاهی برای رفع شپش سر

روغن درخت چای از برگ‌های درخت چای Melaleuca alternifolia است،اج می‌شود. این روغن دارای خواص ضدعفونی کننده، ضدالتهابی و ضد قارچی است. طبق مطالعات و تحقیقات انجام شده، روغن درخت چای 100% در از بین بردن شپش‌ها و تخم‌های آنها موثر است.

این کار را حداقل دو بار در هفته انجام دهید تا شپش ها و تخم های آنها کاملاً از بین بروند.

در کنار روش‌های خانگی برای درمان شپش موی سر، برخی باورهای غلط نیز وجود دارد که ممکن است روند درمان و از بین بردن شپش‌ها را کندتر کند. در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد:

استفاده از نوشابه برای رفع شپش موی سر

بعد از استفاده از شامپو ضد شپش، ریشه و ساقه مو کمی ضعیف و کم آب خواهند شد. از این رو به‌منظور تقویت مو نیاز است تا از محصولات مراقبت از مو استفاده کنید. برای ،ید روی ع، زیر کلیک کنید:

درمان شپش بدون هزینه و در خانه!

موها باید قبل از شانه زدن خیس شده و با ماده‌ نرم‌کننده‌ یا شامپو ضدشپش من، آغشته شوند. بعد از آن مو باید از کف سر تا انتهای ساقه با دقت شانه شود. هر سه الی 4 ساعت باید این کار تکرار شود. 

نوشابه حاوی قند است که می‌تواند شپش‌ها را تغذیه و به آنها کمک کند تا زنده بمانند. همچنین، نوشابه ممکن است لایه‌ای روی مو ایجاد کند که شانه ، شپش‌ها را دشوارتر کند.

استفاده از سیب له شده

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/،me-remedies-to-treat-head-lice/

اسپند گیاهی دارویی است که خواص ضدعفونی‌کننده و ضدالتهابی دارد. این گیاه در طب سنتی ایران برای درمان بیماری‌های مختلفی از جمله شپش سر استفاده می‌شود. برای درمان شپش سر با اسپند، می‌تو،د مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا مقداری اسپند را در آب جوش بریزید و بگذارید حدود 10 دقیقه بجوشد.
 • پس از خنک شدن، موهای خود را با این محلول بشویید.
 • سپس، موهای خود را با یک شانه مخصوص شپش شانه کنید تا شپش‌ها و تخم‌های آنها از بین بروند.
 • این کار را دو بار در هفته انجام دهید تا شپش‌ها و تخم‌های آنها کاملاً از بین بروند.

این کار باعث مسدود شدن مسیرهای تنفسی شپش‌ها می‌شود. بعد از آغشته ، موی سر به این مخلوط، موهایتان را به چند ،مت ت،یم کرده و با یک شانه تمیز شپش‌ها و تخم‌ها را بیرون بیاورید.

11. درمان خانگی شپش سر با اسپند

درمان شپش در خانه

5. آب پیاز و درمان خانگی شپش سر

اما رعایت بهداشت و نظافت وسایل شخصی می‌تواند راه خوبی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های پوستی باشد، برای همین توصیه می‌کنیم تا حتما برای موفقیت چه در درمان خانگی شپش سر یا به روش پزشکی، توصیه‌های زیر را جدی بگیرید:

 • شستن وسایل به کمک آب گرم؛ تشک و ملافه‌ها، وسایلی که حیوانات خانگی با آن‌ها تماس دارند و لباس‌ها را در آب گرم 54 درجه بشویید و با حرارت زیاد خشک کنید.
 • تمیز ، وسایلی که با سر تماس دارند؛ تمیز ، شانه‌ها، برس‌ها، گیره‌ها و تل‌های مو با آب و صابون را فراموش نکنید.
 • مهر و موم ، وسایل در کیسه‌های پ،تیکی؛ موادی که امکان شستشوی آن‌ها وجود ندارد را به مدت 2 هفته در پ،تیک دربسته قرار دهید.
 • جارو ،؛ فرش و روکش‌های مبل باید به دقت جارو شوند.

برای استفاده از بنزوئیل پرا،ید برای درمان شپش سر، می‌تو،د از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

 • 2.5 درصد بنزوئیل پرا،ید را از داروخانه تهیه کنید.
 • بنزوئیل پرا،ید را طبق دستورالعمل روی بسته‌بندی استفاده کنید.
 • موهای خود را با شانه مخصوص شپش شانه کنید تا هر شپش یا تخم شپشی که باقی مانده است برداشته شود.
 • این کار را حداقل دو بار در هفته انجام دهید تا شپش ها و تخم‌های آنها کاملاً از بین بروند.