19 نوع از بیماری‌‌های ارتوپدی شایع!

اما هر کدام از این بیماری‌ها شرایط درمان و مراقبتی مخصوص به خود را دارند. پس در بخش بعدی نحوه تشخیص شایع‌ترین بیماری‌های ارتوپدی و مراقبت از آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

شایع‌ترین بیماری‌های ارتوپدی

این بیماری بیشتر مربوط به افرادی است که اضافه وزن داشته یا مفصل آن‌ها آسیب دیده باشد. ورزش، دارو، فیزیوتراپی، تزریق روان کننده، کاهش وزن و انواع جراحی‌ ارتوپدی از گزینه‌های درم، برای بیماری آرتروز هستند.

به کشیدگی و یا پاره شدن رباط‌ها، رگ‌به‌رگ شدن می‌گویند. این وضعیت بیشتر در مچ پا رخ می‌دهد. حالت خفیفی از رگ‌به‌رگ شدن را می‌توان با قرار دادن کمپرس یخ و یا استراحت در منزل درمان کرد. اما اگر پارگی رباط‌ها شدید باشد، نیاز به جراحی خواهد بود.

در شرایطی که مشکل زانو مفصلی بوده و با درمان‌های اولیه رفع نشود، باید به سراغ جراحی تعویض مفصل زانو رفت.

13. ش،تگی استخوان

انعطاف پذیری حرکات سر انسان به خاطر وجود دیسک‌هایی است که در میان مهره‌های گردن قرار دارد. اما این انعطاف پذیری همزمان با افزایش سن کاهش یافته و دیسک گردن سفت می‌شود. به تدریج هسته داخلی دیسک بیرون زده و باعث تماس با عصب نخاعی می‌شود. سوزن‌سوزن شدن، درد و بی‌حسی از علائم این بیماری ارتوپدی است.

7. درد و مشکل پا

مفصل زانو جزو اندام‌های بسیار آسیب پذیر بدن است که فشارهای زیادی را تحمل می‌کند. خم شدن زانو به واسطه عضلات همسترینگ و چهار سر ران انجام می‌شود. چون زانو محل به هم وصل شدن دو استخوان ساق بلند با رباط‌ها، تاندون و ماهیچه‌ها است. پارگی مینسک زانو را باید جدی بگیرید.

در مرحله بعد از بیمار می‌خواهد تا کفش من، پوشیده و یا برای تسکین عارضه، کورتیکواستروئید به بیمار تزریق می‌کند. اما اگر هیچ کدام از این روش‌های درم، کارساز نبود، باید به سراغ جراحی رفت.

4. سندروم مارفان

هر کدام از این بیماری‌ها علل خاص مربوط به خود را دارند. مثلا بیماری آرتروز در اثر ساییدگی مفصل ایجاد می‌شود. یا در اثر حمله سیستم ایمنی به بافت های بدن، بیماری‌های لوپوس و آرتریت روماتوئید ایجاد می‌شود.

انواع مختلفی از بیماری‌های ارتوپدی وجود دارد. تعدادی از این بیماری‌های به خاطر آسیب دیدن استخوان و برخی دیگر ناشی از مشکلات عصب، تاندون، ماهیچه و مفصل هستند. رایج‌ترین بیماری‌های ارتوپدی در موارد زیر خلاصه می‌شود:

1. آرتریت

مثلا نوعی از روماتیسم وجود دارد که باعث بدشکلی انگشت دست شده و کار ، با آن را مشکل می‌کند. یک ورژن خاص از این بیماری، مخصوص نوجوانان است که علائم آن تا 6 هفته ادامه دارد. اما نوع بزرگسال روماتیسم خود ایمنی و مزمن است.

2. کمر درد

کمر درد جزو مشکلات رایج در بین مردم است که هر ،ی به نوعی آن را تجربه می‌کند. گاهی اوقات درد کمر خفیف بوده و به خاطر ثابت ماندن طول، مدت همچون شریط پشت میز نشینی است. چنین دردی را می‌توان با کمی استراحت و یا نرمش‌های سبک رفع کرد.

تونل کارپال در مچ دست قرار گرفته که شامل عصب می، است. کنترل عملکرد حسی و حرکتی انگشت شست و سه انگشت می، بر عهده همین عصب می، است. بیماری ارتوپدی سندروم تونل کارپال، حاصل فشردگی همین عصب می، است.

این بیماری در دو نوع اولیه و ثانویه وجود دارد که علت نوع اول آن مشخص نیست. ولی علت نوع ثانویه را در عفونت، تغییر شکل و آسیب ظاهری می‌دانند. آرتروز باعث از بین رفتن غضروف‌ها شده و به انتهای استخوان اجازه رشد می‌دهد که به آن خار استخو، می‌گویند.

خار پاشنه

منظور از پاژه استخوان نوعی اختلال استخو، مزمن است که باعث تغییر شکل استخوان و بزرگ شدن آن می‌شود. این بیماری جزو شایع‌ترین بیماری‌های ارتوپدی در بین افراد بالای 50 سالی است که سابقه پوکی استخوان دارند.

9. رگ‌به‌رگ شدن

چون تمامی آسیب‌های وارده به عضلات، رباط‌ها و تاندون‌ها را شامل می‌شود. درد، تورم و کبودی از نشانه‌های آسیب دیدگی بافت نرم است. این آسیب‌ها به صورت زیر طبقه بندی می‌شوند:

 • رگ‌به‌رگ شدن: در اثر پیچ خوردگی و پارگی جزئی رباط
 • بورسیت: التهاب بالشتکی به نام بورس که در بین استخوان‌ها، رباط‌ها و ماهیچه‌ها قرار گرفته و پیامد استفاده بیش از حد است.
 • تاندونیت: التهاب تاندون در اثر استفاده زیاد از ناحیه‌ای از بدن یا انجام حرکات تکراری
 • کبودی: خونریزی در بافت بر اثر ضربه دیدن یا لگد زدن که منجر به درد و تورم شود.
 • کشیدگی: آسیب دیدن عضله یا تاندون به خاطر زور زدن، کشش و یا استفاده بیش از اندازه از آن

پزشک متخصص برای تشخیص علل بیماری، نیاز به آزمایش‌های تصویربرداری دارد. اما اگر در کمر خود احساس سوزش و درد داشته و یا درد کمر به ، منتقل شد، حتما باید به ارتوپد مراجعه کنید.

3. خار پاشنه یکی از بیماری‌های ارتوپدی

ش،تگی به دو نوع باز و بسته ت،یم می‌شود. در نوع بسته پوست سالم است؛ ولی در نوع باز (مرکب) استخوان از پوست عبور کرده و یا استخوان اصلی در میان زخم عمیقی قابل مشاهده است. متورم شدن، احساس درد ناگه، و بدشکلی از نشانه‌های این بیماری شایع ارتوپدی است. درمان ش،تگی استخوان با آتل بندی و یا عمل جراحی امکان پذیر است.

14. پارگی مینیسک

زانودرد

12. درد و مشکل زانو

در حالت عادی هم به چنین وضعیتی «قوز» می‌گویند. ی،ی ،مت فوق، کمر به سمت جلو خم شده و حالتی گرد پیدا می‌کند. دلیل این بیماری را می‌توان از مشکلات متابولیک، ابتلا به بیماری شوئرمن یا مشکلات مادرزادی همچون نقص لوله عصبی دانست. تنها در شرایطی این بیماری نیاز به جراحی خواهد داشت که زاویه انحنا بیشتر از 75 درجه باشد.

6. دیسک گردن

بدن نیز در پاسخ به چنین التهابی شروع به ساخت استخوان جدید در پاشنه می‌کند که نتیجه کار همان بیماری خار پاشنه خواهد شد. پزشک در ابتدا برای درمان این بیماری، داروهای ضد التهابی تجویز می‌کند.

پارگی مینیسک

شدت درد این بیماری در صبح و عصر بیشتر از ساعات دیگر روز است. عواملی همچون استرس، رطوبت و سرما باعث بدتر شدن وضعیت بیمار مبتلا به فیبرومیالژیا می‌شود. البته هنوز علت دقیق این بیماری مشخص نشده است؛ ولی احتمالا مشکلات غدد درون ریز و سیستم ایمنی از دلایل بروز آن باشد.

17. بیماری پاژه استخوان

در یک ت،یم‌بندی کلی از شایع‌ترین بیماری‌های ارتوپدی، تعداد زیادی از آن‌ها را می‌توان در گروه آسیب دیدگی بافت نرم قرار دارد. حتی تعدادی از بیماری‌هایی که تا به اینجای کار معرفی کردیم، حالت خاصی از این آسیب دیدگی نرم هستند.

پا درد یکی از شایع‌ترین بیماری‌های ارتوپدی در بین مردم است که شاید دلیل اصلی آن، التهاب، درد و آسیب دیدن این عضو حیاتی از بدن باشد. پیچ خوردگی مچ پا، مورتون نوروما، خار پاشنه، میخچه و ش،تگی پا جزو مشکلاتی است که باعث پا درد می‌شوند.

8. سندروم تونل کارپال

کلاب فوت به این علت اتفاق می‌افتد که تاندون‌ها (نوارهای بافتی که ماهیچه‌ها را به استخوان‌ها متصل می‌کنند) و ماهیچه‌های داخل و اطراف پای کودک کوتاه‌تر از حالت طبیعی خود بوده و تاندون‌های سفت آن باعث می‌شوند که پا از فرم طبیعی خود خارج شود.

19. بیماری عفونی استخو،

تورم، کبودی، محدود شدن حرکت مفصل و درد از علائم اصلی این بیماری هستند. اغلب ورزشکاران تجربه رگ به رگ شدن در مچ پا را دارند.

10. درد و مشکل گردن

درمان بیماری های ارتوپدی

روماتیسم مفصلی

ساختار بدن انسان بسیار پیچیده و شگفت‌انگیز است. شکل کلی بدن حاصل یک استخوان‌بندی دقیق است که در طول عمر انسان تغییر نمی‌کند. این استخوان‌بندی در پاها، دست‌ها، ستون فقرات، گردن و دیگر بخش‌های مهم بدن وجود داشته و پوششی عضل، دارد. سلامت بدن و توانایی هر انس،، در گرو سالم بودن ساختار استخو، و عدم ابتلا به یکی از انواع بیماری‌های ارتوپدی است.

دومین نوع شناخته شده از بیماری آرتریت، روماتیسم مفصلی است که به آن «آرتریت روماتوئید» هم می‌گویند. یکی از نشانه‌های این بیماری مزمن، التهاب مفصل است. میزان این التهاب به قدری است که عملکرد مفاصل و دیگر ،مت‌های بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

19 نوع از بیماری‌های ارتوپدی

علل رایج شایع‌ترین بیماری‌ ارتوپدی چیست؟

اما برخی کمر دردها شدید و ناتوان کننده بوده و بر عملکرد فرد تاثیر دارد. علل بسیار زیادی برای این نوع آزار دهنده از کمر درد وجود دارد که باید ارتوپد آن را مشخص کند. رایج‌ترین عللی که می‌توان برای کمر درد نام برد عبارتند از:

 • چاقی و اضافه وزن
 • رگ به رگ شدن
 • قرار گرفتن کمر در وضعیت نامن،
 • پارگی رباط
 • فشار آمدن به مهره‌های پشت
 • ضعیف بودن عضلات کمر
 • صدمه دیدن
 • عفونت
 • فتق دیسک کمر
 • رشد تومور
 • اسپاسم عضل،
 • آرتروز یا ش،تگی
 • تنگی کانال نخاع

اما همیشه شرایط نرمال نبوده و گاهی اوقات این ساختار ،تی- عضل، دچار مشکل می‌شود. برای رفع ناهنجاری‌های ،تی و مفصلی یا همان بیماری‌های ارتوپدی، باید به متخصص و دکتر ارتوپد در تهران و دیگر شهرهای ایران مراجعه کرد. این مطلب از مجله دکتردکتر، به توضیح در خصوص شایع‌ترین بیماری‌های ارتوپدی می‌پردازد. اما قبل از لیست ، بیماری‌های ارتوپدی، لازم است که با این واژه و حوزه فعالیت متخصص آن آشنا شویم.

منظور از ارتوپد و ارتوپدی چیست؟

در اصطلاح عامیانه در توضیح این که ارتوپدی ،ت و ارتوپد کیست اینگونه توضیح می‌دهند که در این شاخه از علم پزشکی تخصص داشته باشد، ارتوپد می‌گویند. برای درمان دردهای مربوط به سیستم عضل، ،تی بدن نیز باید به ارتوپد مراجعه کرد. پس با طیف گسترده‌ای از بیماری‌های انس، طرف هستیم که هر کدام روش درم، مخصوص به خود را می‌طلبد.

بیماری خار پاشنه مربوط به حالتی است که استخوان ناحیه پاشنه پا شروع به رشد کند. دلیلی این بیماری، کشیدگی بافت همبند موجود در ،مت کف پا است. معمولا این کشیدگی به خاطر پوشیدن کفش نامن،، دویدن و یا اضافه وزن است.

بیماری زانو‌درد حاصل سال ساییدگی مفصل زانو و سال‌ها کار کشیدن از این اندام آسیب پذیر بدن است. البته گاهی اوقات علت درد زانو را می‌توان به خاطر افزایش سن و یا انجام حرکات ناگه، دانست. موارد زیر جزو شایع‌ترین مشکلات مرتبط با زانو هستند:

 • بورسیت
 • رگ‌به‌رگ شدن یا کشیدگی رباط‌ها
 • پاره شدن غضروف زانو
 • آرتروز
 • تاندونیت
 • پاره شدن رباط

حرکت و مهارت‌های دست حاصل فعالیت مجموعه‌ای از ماهیچه‌ها، استخوان‌ها و رباط‌های مختلف داخل آن است. دلایل مختلفی برای درد دست وجود دارد که هر کدام به نوعی یک بیماری ارتوپدی است. آرتروز، ش،تگی استخوان، مشکلات تاندون، کیست گ،یونی و سندروم تونل کارپال از جمله این بیماری‌ها هستند. برای تشخیص علت اصلی درد دست، حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.

16. فیبرومیالژیا

بیشتر از 100 نوع آرتریت وجود دارد که معروف‌ترین آن‌ها آرتروز، لوپوس، نقرس، ،رودرمی، آرتریت روماتوئید نوجوانان، روماتیسم مفصلی و اسپوندیلیت آنکیلوزان هستند.

افراد ممکن است بنا به شرایط کاری و زندگی خود، حالت‌های خفیف تا شدیدی از گردن درد را تجربه کنند. شدت این بیماری بستگی به موقعیت و دامنه حرکت گردن شما دارد. هر کدام از موارد زیر می‌تواند دلیلی برای گردن درد شما باشد:

 • حالت‌های مختلفی از آرتریت مانند روماتیسم مفصلی یا آرتروز
 • تومور
 • آسیب دیدن تاندون‌ها، ماهیچه و رباط‌ها
 • سابقه داشتن مشکلات مادرزادی استخوان‌ها و مهره‌ها
 • داشتن فتق دیسک گردن و غیره.

برای تسکین درد ناشی از این بیماری، باید یکی از روش‌های درم، فیزیوتراپی، ورزش، عمل جراحی، داروهای ضد التهاب، ماساژ درم، و یا مسکن را استفاده کرد. تعیین شیوه درم، شما برای درمان این نوع از بیماری ارتوپدی باید با مشورت و تشخیص پزشک انجام شود.

11. آسیب دیدگی بافت نرم

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%88%D9%BE%D8%AF%DB%8C/ محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

این بیماری بیشتر در افرادی خود را نشان می‌دهد که حرکات مکرر و تکراری مانند تایپ ، را دارند. البته داشتن بیماری‌های آرتریت، دیابت، تغییرات هورمونی، نارسایی کلیه و تغییر سطح خون هم در ایجاد این بیماری بی‌تاثیر نیست.

19 نوع از بیماری‌های ارتوپدی

بیماری‌‌های ارتوپدی در کمین کودکان و بزرگسالان

معمولا بیماران مبتلا به سندروم مرفان قد بلند و لاغر، با دست و پاهای بسیار بلند هستند. انحنای غیرطبیعی ستون فقرات، بیرون زدن استخوان سینه، رشد غیرطبیعی دنده.ها، کمر درد و پا درد از مشکلات ابتلا به این بیماری است.

5. گوژپشتی یا کیفوز

تعداد بیماری‌های شایع ارتوپدی بسیار بیشتر از لیستی است که ما معرفی کردیم. البته برخی از این بیماری‌های شناخته شده، حالت خاصی از یک مجموعه کلی هستند. مثلا آرتروز جزو بیماری‌های آرتریت محسوب می‌شود. بدیهی است که در صورت داشتن هریکی از این بیماری‌ها باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. برای این مورد می‌تو،د از سایت ،ت‌دهی آنلاین دکتردکتر استفاده کنید.

اگرچه علت اصلی پاژه استخوان هنوز مشخص نشده، اما پزشکان این بیماری را به عفونت‌های ویروسی و عوامل ژنتیکی ربط می‌دهند. مصرف دارو، فیزیوتراپی و جراحی سه روش موجود برای درمان این بیماری هستند.

18. پای چنبری یا فوت کلاب

بیماری آرتریت باعث محدود شدن حرکت فرد شده و باعث درد و تورم می‌شود. یکی از نشانه‌های آرتریت، تورم و قرمزی در ناحیه مفصل ی،ی همان ناحیه‌ای است که دو یا چند استخوان به هم می‌رسند. این بیماری بیشتر گریبان‌گیر افراد مسن بوده و احتمال بروز آن در ،ن بیشتر از مردان است.

بر،ب‌ها:

کلاب فوت یک بیماری شایع مادرزادی است که باعث می‌شود پای کودک به سمت داخل یا پایین بچرخد. این عارضه گاه در یک پا و گاهی در هر دو پای کودک با شدت‌های مختلف، نمایان می‌شود.

نقرس هم به خاطر تجمع کریستال‌ها در مفاصل است. در ادامه مطلب نیز به معرفی دو نوع شناخته شده از آرتریت می‌پردازیم که میزان شیوع زیادی دارند.

آرتروز

ارتوپدی یک شاخه تخصصی از علم پزشکی است که به تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌های مربوط به اختلالات عملکردی سیستم ،تی به ویژه ستون فقرات می‌پردازد. منظور از ناهنجاری در این تعریف، دردهای مربوط به استخوان، مفصل، رباط، تاندون، عضله و همچنین عصب و پوست است.

علاقمندان به فوتبال با این واژه و شرایط آن به خوبی آشنا هستند. چون گاهی اوقات شنیده می‌شود که برخی از بازیکنان فوتبال به خاطر پارگی مینیسک قادر به بازی ، نیستند. مینیسک همان دیسک هلالی شکل از جنس بافت همبند است که در بین استخوان‌های زانو قرار دارد.

علت این عفونت را می‌توان ش،تگی استخوان، کانون چرکی و جریان خون دانست و از علائم آن می‌توان به قرمزی، درد زیاد و تب و ،ز شدید اشاره کرد.

استئومیلیت یا بیماری عفونی استخو، یکی دیگر از شایع‌ترین مشکلاتی است که باعث آسیب دیدگی استخوان و بروز بیماری می‌شود. این بیماری بیشتر برای کودکان و نوجوانان در حال رشد اتفاق می‌افتد.

مینیسک در اصل حکم ضربه گیری را دارد که به خم شدن راحت زانو کمک می‌کند. اما در حالتی که کف پا ثابت مانده و چرخش ناگه، داشته باشیم، پارگی مینیسک رخ می‌دهد.

گوژپشتی یکی دیگر از بیماری‌های ارتوپدی است. زاویه انحنای ستوان فقرات در حالت عادی بین 20 تا 45 درجه است و تقریبا صاف دیده می‌شود. اما اگر زاویه این انحنا بیشتر از 50 درجه باشد، می‌توان نتیجه گرفت که شخص مورد نظر بیماری کیفوز یا همان گوژپشتی دارد.

احتمال ابتلا ،ن به این بیماری سه برابر بیشتر از مردان است. بی‌حسی، ورم انگشتان دست، درد و سوزن سوزن شدن از نشانه‌های این بیماری ارتوپدی هستند. ساده‌ترین روش درم، برای سندروم تونل کارپال، کم ، فعالیت‌های تکراری است.

پا انسان با داشتن 26 استخوان، جزو پیچیده‌ترین اندام‌های بدن است. عملکرد این عضو حیاتی از بدن به سالم بودن تمامی ماهیچه‌ها، مفاصل، تاندون و رباط‌های آن بستگی دارد.

قفل شدن زانو، کمتر شدن دامنه حرکتی، تورم و احساس درد هنگام صاف ، زانو از نشانه‌های پارگی مینیسک هستند. معمولا این بیماری در اثر دویدن در مدت زمان طول، و یا داشتن سابقه آرتریت برای افراد رخ می‌دهد.

15. درد و مشکل دست

ش،تگی استخوان یکی از بیماری‌های ارتوپدی است و زم، رخ می‌دهد که فشار وارده بیش از آستانه تحمل آن باشد. این فشار شاید به خاطر ضربه ناگه، و یا قرار گرفتن در موقعیت نامن، باشد. افرادی که سابقه پوکی یا سرطان استخوان دارند، بیشتر از بقیه دچار ش،تگی خواهند شد.

در رفتن کتف، پاره شدن غضروف، جراحت یا ش،تن استخوان، درد پا، مشکلات مفصلی زانو و سرو گردن جزو شایع‌ترین بیماری‌های ارتوپدی هستند. علل اصلی این بیماری‌ها را می‌توان به خاطر صدمات ورزشی، عفونت، اختلالات نخاعی-‌مادرزادی و تروما ،تی عضل، دانست.

یکی دیگر از بیماری‌های شایع و مزمن ارتوپدی، فیبرومیالژیا نام دارد. این بیماری باعث درد در عضلات و بافت‌های نرم بدن شده و علائم خود را در بخش‌های مختلف بدن مانند ،، پا، شانه، کمر، بازو و حتی گردن نشان می‌دهد.

سندروم مارفان، نام یکی دیگر از شایع‌ترین بیماری‌های ارتوپدی است. این بیماری جزو اختلالات ارثی است که بافت همبند را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. عارضه این بیماری بیشتر در چشم، رگ‌های خونی، ،ت و ناحیه قلب خود را نشان می‌دهد.

می‌توان گفت که بیماری آرتروز مخصوصا آرتروز زانو، رایج‌ترین نوع آرتریت است. این بیماری مزمن باعث درد و التهاب مفاصل شده و با گذشت زمان بدتر می‌شود. بیشتر افراد مسن و پا به سن گذاشته تجربه چنین بیماری را دارند. آرتروز بیشتر مفاصل زانو، دست، ستون فقرات و ، را به خود درگیر می‌کند.