3 برنامه غذایی معروف رژیم شوک برای کاهش وزن سریع

می‌تو،د رژیم شوک ارتشی را چندین بار تکرار کنید تا به وزن ایده‌آل خود برسید.

روز صبحانه ناهار شام
روز اول نصف گریپ فروت، 1 تکه نان تست، 2 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی و 1 فنجان قهوه یا چای 1/2 فنجان تن ماهی، 1 تکه نان تست و 1 فنجان قهوه یا چای یک قاشق غذاخوری گوشت، 1 فنجان لوبیا سبز، نصف موز، 1 عدد سیب کوچک و 1 فنجان بستنی و،لی
روز دوم 1 عدد تخم‌مرغ، 1 برش نان تست، نصف موز 1 فنجان پنیر دلمه شده، 1 عدد تخم‌مرغ آبپز، 5 عدد بیسکوییت کراکر نمکی 2 عدد هات داگ، 1 فنجان بروکلی، نصف فنجان هویج، نصف موز، نصف فنجان بستنی و،لی
روز سوم 5 عدد بیسکوییت کراکر نمکی، 1 تکه پنیر چدار و 1 عدد سیب کوچک 1 عدد تخم‌مرغ آبپز و 1 تکته نان تست 1 فنجان تن ماهی، نصف موز و 1 فنجان بستنی و،لی

رژیم شوک با میوه

این رژیم بسیار ساده است؛ فقط باید در هر وعده انگور را به صورت اسموتی یا میوه بخورید.

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/%D8%B1%DA%98%DB%8C%D9%85-%D8%B4%D9%88%DA%A9-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA/

همچنین اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید یا سوالی ذهنتان را مشغول کرده، می‌تو،د با ما و دیگر خوانندگان مجله پزشکی دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

انواع مختلقی از رژیم شوک وجود دارد که ما از میان آنها، 3 مورد از معروف‌ترین و البته محبوب‌ترین‌ها ی،ی رژیم لاغری شوک 14 روزه و برنامه ثثبیت آن، رژیم لاغری شوک 7 روزه و رژیم لاغری شوک 3 روزه را به‌،وان نمونه رژیم شوک معرفی می‌کنیم.

رژیم لاغری شوک 14 روزه

به‌هرحال این رژیم با کاهش قند و شکر و چربی‌های مضر، میزان قند و کلسترول خون را کاهش می‌دهد و همین نه امر نه تنها روی سلامت جسم، بدن تاثیر می‌گذارد بلکه باعث چالاکی ذهن و افزایش میزان سلامت آن می‌شود.

عوارض رژیم شوک

میزان کا،ی که در رژیم شوک دریافت خواهید کرد، بین 500 تا 1000 کیلو کا،ی در طول روز است؛ کا،ی کمتر از این بازه باعث اثرات جانبی خطرناک شده و در مقابل، دریافت کا،ی بیش از این مقدار باعث عدم کارآمدی این رژیم می‌شود. کاهش وزن با رژیم شوک حاصل یک سازوکار درست داخلی است و از طریق کاهش میزان کا،ی دریافتی در مقابل میزان انرژی مصرف شده حاصل می‌شود.

مهم‌ترین ادعای مبدعین و مبلغین رژیم شوک که اتفاقا برای افرادی با اضافه وزن بالا  جذابیت دارد، کاهش وزن حدا،ری در کمترین زمان ممکن است که البته از جمله ویژگی‌های رژیم لاغری است. این ادعا ثابت شده است اما باید به ماندگاری و عملکرد این رژیم در بلند مدت هم توجه داشت.

مزایای رژیم شوک

رژیم شوک برنامه غذایی دو هفته‌ای است که با استفاده از کنترل میزان مواد غذایی و در نتیجه آن کا،ی، اصطلاحا بدن را دچار حالت شوک کرده و عملکرد سیستم متابولیک بدن را افزایش می‌دهد؛ در نتیجه بدن وارد فاز چربی سوزی شده و وزن پایین خواهد آمد. بیشترین میزان وزنی که با استفاده از رژیم غذایی شوک کم شده، بین 12 تا 15 کیلوگرم تنها در عرض 14 روز است. البته رژیم شوک 3 روزه و 1 روزه هم داریم.

در این مطلب هر آنچه که در مورد رژیم استپ وزنی وجود دارد را مرور کردیم و برخی از نمونه وعده‌های غذایی معروف آن را بررسی کردیم. با این‌حال تاکید می‌کنیم که رژیم شوک اصولی یا حتی رژیم کتو را طبق نظر پزشک بگیرید. برای مشاوره با پزشک تغذیه، می‌تو،د از امکان ،ت دهی دکتر پلتفرم آنلاین دکتردکتر کمک بگیرید.

در این مطلب از مجله دکتردکتر ماهیت رژیم غذایی شوک، سازوکار آن و البته نمونه‌هایی از آن را مورد بررسی قرار داده‌ایم؛ با ما همراه باشید.

رژیم شوک چیست؟

مهم‌ترین مزیت رژیم شوک که برای همه اهمیت ویژه‌ای دارد، کاهش وزن قطعی آن هم در سریع‌ترین حالت ممکن است. ضمن این که به گفته پزشکان تغذیه، بدن بعد از رژیم شوک تا مدت‌ها در بالاترین میزان از متابولیسم خود قرار دارد و همین می‌تواند زمینه‌ساز کاهش بیشتر وزن باشد.

در این نوع از رژیم شوک لاغری، فقط می‌تو،د از مایعات بدون شکر مثل چای سبز، قهوه، آب‌میوه، آب سبزیجات، آب و دمنوش‌های مختلف میل کنید. این نوع از رژیم، در واقع یک نوع فستینگ است.

رژیم شوک شیر

این رژیم برای پیشگیری از افسردگی من، است اما در عین حال، باعث ایجاد حساسیت لاکتوز یا بیماری گوارشی می‌شود.

رژیم شوک انگور

در این نوع از رژیم شوک، در طول یک هفته تقریبا 5 کیلو کم خواهید کرد. از آن‌جایی که میزان کا،ی دریافتی بدن در این رژیم بسیار پایین است، توصیه می‌کنیم که در طول آن اصلا فعالیت سخت یا ورزش نکنید. اگر اصرار به انجام ورزش دارید، پیاده‌روی سبک در حد 30 دقیقه و با سرعت 3/5 تا 4 تردمیل برایتان من، است. همچنین پیشنهاد می‌کنیم که در طول این رژیم، آب زیاد بنوشید.

روز قبل از صبحانه صبحانه میان وعده ناهار شام میان وعده
4 روز اول رژیم 1 لیوان آب گرم با 1 قاشق عسل پنیر، گوجه، فلفل سبز و 1 عدد نان سوخاری یا 2 برش نان کوچک، 1 لیوان آب پرتغال 1 واحد میوه فصل یک کاسه بزرگ سالاد (شامل فلفل، گوجه، زیتون، پنیر و 2 عدد سفیده تخم‌مرغ) به‌همراه 70 گرم سینه مرغ گریل یا 4 عدد گوشت قلقلی گریل شده سالاد سبز با آب لیمو، 100 گرم سینه مرغ یا ماهی گریل 2 عدد گلابی به‌همراه 8 عدد بادام درختی
3 روز آ، رژیم 1 لیوان آب گرم با 1 قاشق عسل پنیر، گوجه، فلفل سبز و 1 عدد نان سوخاری یا 2 برش نان کوچک، 1 لیوان آب پرتغال 1 واحد میوه فصل سالاد (گوجه، فلفل، سبزیجات، روغن زیتون، نمک) به‌همراه 100 گرم سینه مرغ گریل یا ماهی سبزیجات فصل، ماست کم چرب، 1 عدد نان سوخاری یا نخود پخته‌شده، سالاد با گوجه، فلفل، خیار و سبزیجات 1 لیوان شیر داغ به‌همراه دارچین

رژیم لاغری شوک 3 روزه

نکته! رژیم شوک سه روزه را می‌تو،د هر 2 ماه یک بار بگیرید و تکرار پشت شر هم آن اصلا توصیه نمی‌شود.

قبل از صبحانه صبحانه میان وعده ناهار میان وعده شام میان وعده
هر 3 روز رژیم 2 لیوان آب و،م به‌همراه مقداری لیمو 1 فنجان چای بدون شکر، 30 گرم پنیر بدون چربی و سالاد سبزیجات 1 عدد سیب سبز، نصف کاسه ماست کم چرب سوپ کلم یا سوپ اسفناج، نصف ماهی و سالاد خوراکی‌های رژیمی کم فیبر همچون رایس کیک ک کاسه سوپ سبزیجات و سالاد 200 گرم ماست بدون چربی یا شیر بدون شکر، نصف گریپ فروت یا سیب سبز

رژیم شوک یک روزه

بعد از این مدت، می‌تو،د با گرفتن رژیم تثبیتی 7 روزه، وزن خود را ثابت نگه دارید:

صبحانه ناهار شام میان وعده
هر 7 روز 1 لیوان لیموناد بدون قند 1 عدد تخم‌مرغ و گوجه‌فرنگی 1 عدد نان سوخاری و 1 یا 2 عدد گوجه‌فرنگی 1 عدد سیب

رژیم شوک یک هفته‌ای

این برنامه غذایی کربوهیدارت بسیار کمی دارد و با پیروی از آن می‌تو،د در 72 ساعت، بین 3 تا 4 کیلو وزن کم کنید. رژیم شوک 48 ساعته نیز همانند نسخه سه روزه آن است با این تفاوت که میزان وزن کمتری کم خواهید کرد.

تا به‌حال پیش آمده زم، که در حال اجرای یک رژیم غذایی مخصوصا از نوع کاهش وزن هستید، دچار ثبات وزنی شوید و علی‌رغم تمام تلاش‌هایتان، وزنتان پایین نیاید؟ در چنین حالتی شما دچار استپ وزنی شده‌اید و برای خلاص شدن فوری از آن باید اصطلاحا رژیم شوک بگیرید.

برای همین همچون خطوط بالاتر، توصیه می‌کنیم که به جای گرفتن رژیم شوک رایگان و البته سرخود، به متخصص تغذیه مراجعه کنید و با نظر یک پزشک و طبق شرایط بدنتان، رژیم بگیرید و نگر،‌ها درباره رژیم شوک را از بین ببرید.

نحوه گرفتن رژیم شوک

توجه! تقریبا در روز سوم این رژیم دچار سردرد و حالت تهوع خواهید شد. طرفداران این رژیم معتقدند که این حالت به‌دلیل پا،ازی بدن اتفاق می‌افتد!

رژیم شوک برای سوخت و ساز هدفمند کا،ی و آب شدن چربی‌ها به‌صورت معین طراحی شده است. از جمله مزایای این رژیم، مشخص بودن هدف و میزان کا،ی‌سوزی و از همه مهم‌تر، ،وج از وضعیت استپ وزنی است. در بهترین حالت، این مدل از برنامه غذایی باید توسط دکتر تغذیه تهران یا دیگر شهرهای ایران و بسته به شرایط بدنیتان تنظیم شود اما چند مدل از رژیم شوک وجود دارد که برنامه آنها به‌صورت رایگان منتشر شده و در دسترس عموم قرار گرفته است.

یا مثلا با رژیم شوک 5-2، 5 روز رژیم غذایی سختی بگیرید و سپس به مدت 2 روز غذا‌های معمولی بخورید.

رژیم شوک چیست

انواع رژیم شوک

یادتان باشد که در این 3 روز نمی‎تو،د از روغن و چربی، انگور و سیب استفاده کنید.

در این رژیم به مدت 14 یا 3 روز، در هر وعده میوه‌هایی همچون گلابی، پرتقال، ،بزه یا میوه‌های فصل را میل خواهید کرد. در صورت نیاز به کافئین یا نوشیدنی گرم، می‌تو،د قهوه یا چای بنوشید.

قو،ن رژیم شوک

مدت زمان این رژیم همانطور که از اسمش مشخص است، 2 هفته‌ای است و در با پیروی از آن بین 2 تا 11 کیلوگرم کم خواهید کرد. در این رژیم، بیشترین مواد خوراکی سبزیجات، میوه و قهوه است.

رژیم شوک 48 ساعته

رژیم شوک آب

در این نوع از رژیم به جز آب چیز دیگری میل نمی‌کنید. البته در برخی از انواع آن توصیه می‌شود که چند روز آب بنوشید و بعد با شروع کاهش وزن، مصرف میوه و سبزیجات را شروع کنید. برخی هم خوردن سیب به همراه آب را مجاز می‌دانند.

رژیم شوک ارتشی

همچنین توصیه می‌کنیم که مصرف مکمل‌های رژیمی و غذایی را در کنار رژیم خود را فراموش نکنید. برای ،ید، روی ع، زیر بزنید:

نظر متخصصان تغذیه درباره رژیم شوک

با توجه به نوع رژیم شوک، نحوه گرفتن آن نیز فرق می‌کند. مثلا برای یک نوع آن باید در هر کدام از روزهای هفته، غذاهای متفاوتی بخورید اما برای نوع دیگری از آن همچون رژیم شوک یک هفته‌ای، 3 روز یک برنامه واحد و 2 روز دیگر را با برنامه غذایی دیگری سَر کنید.

صادقانه بگوییم، رژیم شوک در کنار تمام فوایدش مضراتی هم دارد. با پیروی از این برنامه غذایی، بدن شما به اصطلاح وارد شرایط قحطی می‌شود و همین باعث ایجاد عوارض زیر می‌شود:

 • سردردهای میگرنی
 • کم آبی شدید بدن
 • از دست دادن ویتامین و مواد معدنی لازم برای بدن
 • سو تغذیه
 • یبوست
 • ضعف و بی‌حالی
 • افزایش شدید فشار خون
 • احتمال بازگشت وزن
 • ریزش مو
 • مشکلات گوارشی

رژیم ارتشی 3 روزه، یک رژیم لاغری سه روزه است که در آن نزدیک به 4 تا 5 کیلو کم خواهید کرد. به یاد داشته باشید که بعد از سه روز، باید 4 روز به بدن خود استراحت دهید.

رژیم شوک برای کاهش وزن سریع

ادعاهای رژیم شوک

رعایت نکات مهم کاهش وزن، بزرگترین محرک آن برای نتیجه‌گیری است. در همین راستا برای این که از رژیم شوک بهترین نتیجه را بگیرید، حتما قو،ن زیر را رعایت کنید:

 • در روز آزاد خود نباید پرخوری کنید؛
 • آب زیادی باید بنوشید؛
 • زمان مشخصی برای وعده‌های غذایی در نظر بگیرید؛
 • ،ات الکلی ننوشید؛
 • در برنامه غذایی خود نباید هیچ تغییری ایجاد کنید.

واقعیت این است که بیشتر متخصصان تغذیه اصلا با این روش موافق نیستند و آن را روشی مضر می‌دانند. از نظر کارشناسان تغذیه، حذف مواد غذایی و کاهش شدید مصرف کا،ی باعث آسیب به قوای بدن می‌شود و این نوع از کاهش وزن را کاذب می‌دانند.

رژیم شوک برای استپ وزنی را با نظر پزشک بگیرید!

برنامه غذایی این رژیم هفتگی است و در شروع هفته دوم، مجددا از سر گرفته خواهد شد. به این نوع از برنامه غذایی، رژیم شوک آسان هم می‌گویند.

روز صبحانه ناهار شام
شنبه 1 عدد پرتغال، 1 عدد نان سوخاری، 1 فنجان چایی یا قهوه بدون شکر 1 عدد سیب، یک عدد تخم‌مرغ آبپز و 1 کاسه ماست 2 عدد گوجه، 2 عدد تخم مرغ آب پز و 1 کاسه سالاد سبز
یکشنبه 1 عدد پرتغال، 1 عدد نان سوخاری، 1 فنجان چایی یا قهوه بدون شکر 125 گرم پنیر، 1 پرتغال، 1 عدد نان سوخاری 125 گرم گوشت بدون چربی، 2 گوجه، 1 عدد سیب، 1 عدد نان سوخاری
دوشنبه 1 عدد پرتغال، 1 عدد نان سوخاری، 1 فنجان چایی یا قهوه بدون شکر 1 عدد پرتغال، 1 عدد تخم‌مرغ آبپز، 1 فنجان چای یا قهوه بدون شکر 125 گرم گوشت بدون چربی، 1 عدد گوجه، 1 عدد پرتغال، 1 عدد نان سوخاری
سه‌شنبه 1 عدد پرتغال، 1 عدد نان سوخاری، 1 فنجان چایی یا قهوه بدون شکر 1 عدد پرتغال، 1 عدد تخم‌مرغ آبپز، 1 فنجان چای یا قهوه بدون شکر 125 گرم گوشت بدون چربی، 1 عدد گوجه، 1 عدد پرتغال، 1 عدد نان سوخاری
چهارشنبه 1 عدد پرتغال، 1 عدد نان سوخاری، 1 فنجان چایی یا قهوه بدون شکر 200 گرم گوشت یا ماهی پخته شده، 1 عدد گوجه، 1 عدد نان سوخاری 500 گرم سبزیجات بخارپز( هویج و کلم)، 1 عدد تخم‌مرغ
پنجشنبه 500 گرم سبزیجات بخارپز (هویج و کلم)، 1 عدد تخم‌مرغ 1 عدد پرتغال، 1 عدد تخم‌مرغ آبپز، 1 کاسه ماست 2 عدد گوجه، 2 عدد تخم‌مرغ آبپز، 1 کاسه سالاد سبز
جمعه 1 عدد پرتغال، 1 عدد نان سوخاری، 1 فنجان چایی یا قهوه بدون شکر 1 عدد پرتغال، 1 عدد تخم‌مرغ آبپز، یک فنجان چای یا قهوه بدون شکر 125 گرم گوشت بدون چربی، 1 عدد گوجه، 1 عدد پرتغال، 1 عدد نان سوخاری

مزایای زیادی تا به‌حال برای رژیم شوک معرفی شده است اما از میان آنها، 3 مورد از الباقی چشم‌گیر است:

 • پیشگیری از دیابت و بیماری‌های قلبی
 • کاهش وزن سریع
 • افزایش سلامت ذهن

رژیم شوک شیر 3 روزه است و این وعده را می‌دهد که باعث کاهش وزن 1 تا 4 کیلوگرمی می‌شود. رژیم شیر دارای دو نوع مختلف رژیم شیر و ،ما و رژیم شیر و موز است.