5 علت کمر درد یائسگی در بانوان و درمان آن

التهاب می تواند با ایجاد فشار روی اعصاب حساس باعث درد ستون فقرات شود. اگرچه به طور کامل درک نشده است، اما شواهد قوی نشان می دهد که پیش از یائ، اثرات التهابی بر بدن دارد. این التهاب می تواند کمر درد را برای برخی افراد تشدید کند.

استروژن همچنین به حفظ بافت‌های حاوی کلاژن که در دیسک‌های بین مهره‌ای یافت می‌شود کمک می‌کند. تحقیقات سطوح پایین‌تر استروژن به دنبال یائ، را با انحطاط شدید دیسک کمر و افزایش کمر درد در ،ن در مقایسه با مردان هم سن مرتبط دانسته‌اند. ارتباط‌های یافت شده در این مطالعات اهمیت نظارت بر تغییرات بدنی از جمله کمر درد را برای ،ن در دوره پیش از یائ، و بعد از آن نشان می‌دهد.

افزایش وزن برای زن، که در دوران یائ، قرار دارند، امری رایج است. متأسفانه شاخص توده بدنی یا BMI نیز بر کمر درد ،ن در این محدوده سنی تأثیر می‌گذارد. ،ن با شاخص توده بدنی 30 یا بالاتر اغلب با تشدید کمر درد مرتبط است.

3_ التهاب

درمان کمر درد یائ،

درمان کمر درد در ،ن یائسه

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که عملکردهای متعددی در بدن دارد. ویتامین D پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید توسط بدن تولید می‌شود و یا از برخی غذاها و مکمل‌ها یافت می‌شود. یکی از عملکردهای اصلی ویتامین D حمایت از سلامت استخوان است.

همان طور که دیدیم بین افزایش کمر درد در ،ن یائسه و کمبود شدید ویتامین D رابطه تنگاتنگی وجود دارد. بنابراین استفاده از مکمل‌ها برای اصلاح کمبود ویتامین D ممکن است به کاهش کمر درد دوران یائ، و ارتقای سلامت استخوان‌ها کمک کند. ویتامین D و مکمل کلسیم را می‌توان به صورت ،یبی برای درمان پوکی استخوان و کمر درد ناشی از بیماری دژنراتیو دیسک استفاده کرد. ویتامین D  تجزیه استخوان را متوقف کرده و باعث تقویت بافت استخو، می‌شود تا کمر درد را در طول زمان کاهش دهد.

تا کنون موارد زیادی به ،وان علت کمردرد در دوران یائ، شناخته شده‌اند. اگر چه تحقیقات ادامه دارد اما به طور کلی 5 عامل ایجاد کمر درد در ،ن یائسه عبارتند از:

1_ تراکم استخوان

چندین مطالعه تایید کرده‌اند که ،ن در مراحل پیش از یائ، و یائ، از درد مفاصل و ستون فقرات بیشتر از زمان‌های دیگر رنج می‌برند. یک مطالعه فوریه 2020 در مورد یائ، رابطه بین کمر درد و یائ، را بررسی کرد. نویسندگان دریافتند که کمبود ویتامین D با افزایش شدت کمر درد و بیماری دژنراتیو دیسک (Degenerative disc disease) در ،ن یائسه مرتبط است.

همچین علاوه بر کمردرد در دوران یائ،، درد در پشت، گردن، زانو، دست و سایر مفاصل همگی در ،ن با افزایش سن و بروز علائم یائ، افزایش پیدا می‌کند. در حقیقت برخی از مطالعات گزارش کرده‌اند که بیش از نیمی از ،ن در این محدوده سنی کمر درد را بیشتر از دیگران تجربه می‌کنند.

عوامل ایجاد کمر درد در ،ن در دوران یائ،

saratogaspine.com

منابع:

بدن برای جذب کلسیم و فسفر به ویتامین D نیاز دارد که هر دو برای تولید استخوان ضروری هستند. کلسیم در استخوان‌ها ذخیره می‌شود. هنگامی که بدن دچار کمبود کلسیم است، استخوان را تجزیه می‌کند تا کلسیم را به داخل خون بازگرداند. بدون ویتامین D کافی، بدن قادر به جذب کلسیم کافی برای جلوگیری از تجزیه این استخوان نیست.

با نزدیک شدن به یائ، تراکم استخوان در ،ن کاهش می‌یابد. کاهش مقادیر کلسیم در بدن عامل اصلی این تغییر است. متأسفانه، مطالعات ارتباط قوی بین تراکم استخوان و کمر درد را نشان داده‌اند. با کاهش تراکم استخوان ،ن، کمر درد افزایش پیدا می‌کند.

2_ شاخص توده بدنی یا BMI

کمبود ویتامین D در سنین پایین منجر به کاهش تراکم استخوان و بیماری‌هایی مانند راشیتیسم، استئوپنی و پوکی استخوان می‌شود. پوکی استخوان وضعیتی است که در آن استخوان به تدریج ضعیف شده و راحت‌تر می‌شکند. همچنین پوکی استخوان می‌تواند باعث ش،تگی‌های فشاری دردناک مهره‌ها شود؛ به طوری که مهره‌ها ، می‌خورند زیرا بافت استخو، دیگر آنقدر قوی نیست که بتواند وزن بدن را تحمل و با جاذبه مبارزه کند.

درمان‌های معمولی برای کمر درد (LBP) در ،ن یائسه مشابه درمان‌های معمول کمر درد است که شامل ورزش یا فیزیوتراپی، دستکاری فیزیکی و استفاده از داروهای ضد التهابی هستند. هنگام استفاده از ورزش برای درمان کمر درد، زن، که در دوران یائ، یا پیش از یائ، قرار دارند بهتر است تمرینات تحمل وزن را انجام دهند. این فعالیت‌های مقاومتی به افزایش استحکام استخوان‌ها کمک می‌کند. این امر با توجه به کاهش تراکم استخوان در ،ن با افزایش سن و از دست دادن کلسیم بسیار مهم است. همچنین می‌تو،د با تاکتیک‌هایی از قبیل تغییر رژیم غذایی تا استفاده از داروهای تجویزی، از دست دادن استخوان را کاهش دهید.

کمر درد یائ، در کمین شماست!

،ن در دوران پیش از یائ، و یائ، معمولاً دردهای بیشتری را در ساختار ،تی و عضل، خود تجربه می‌کنند. اصلی‌ترین دلیل علت کمر درد در ،ن یائسه، کاهش سطح استروژن و البته ویتامین D است. تغییرات خلقی، گر گرفتگی، ایجاد خلل در مشکلات خواب و پایین آمدن سطح میل ، در کنار کمردرد از پرتکرارترین نشانه‌های یائ، در ،ن است. یکی از مطالعات محققین آمریکایی نشان داده که بیشتر ش،تگی‌ها در ،مت ستون فقرات ،ن در سنین بالا به خاطر یائ، و اثرات آن است.

در دوران یائ، کمر درد در بین ،ن بسیار شایع است. شیوع بالای کمبود ویتامین D در ،ن یائسه با کاهش توده استخو،، سارکوپنی، ش،تگی مهره‌ها و التهاب همراه است که می‌تواند در نهایت منجر به کمر درد یائ، شود. از طرف دیگر استروژن به حفظ بافت‌های حاوی کلاژن که در دیسک‌های بین مهره‌ای یافت می‌شود کمک می‌کند. بنابراین سطوح پایین‌تر استروژن به دنبال یائ، با انحطاط شدید دیسک کمر و افزایش کمر درد در ،ن در مقایسه با مردان هم سن مرتبط است. اگر در دوره پیش از یائ، و پس از آن زیر نظر یک متخصص ،ن باشید ممکن است بتو،د تا حدودی از کمر دردهای این دوران پیشگیری کنید. در این مقاله به بررسی ارتباط بین یائ، و کمر درد می‌پردازیم و اینکه آیا اصلا به هم مرتبط هستند یا خیر. به عبارت دیگر می‌خواهیم بد،م چرا در دوران یائ، کمر درد شایع است؟

کمر درد یائ، چیست؟

کمر درد به دلیل شیوع بالا، محدودیت فعالیت ناشی از آن و نیاز به جراحی در بسیاری از موارد، یک مشکل عمده بهداشت عمومی محسوب می‌شود. اگرچه کمر درد به ،وان علامت یائ، تلقی نمی‌شود، اما عوامل متعددی با وجود کمر درد در این دوره مرتبط است. کاهش استروژن باعث کاهش توده استخو، می‌شود. به منظور جلوگیری از درد ،ن از حرکات و انجام ورزش اجتناب می‌کنند که به ،ه خود منجر به خستگی عضل، خواهد شد که یک چرخه نامطلوب را تحریک می‌کند. بنابراین لازم است حتما در دوره پیش از یائ، تحت نظر یک متخصص ،ن وضعیت خود را بررسی کنید تا هر چه زودتر اقدامات پیشگیرانه موثر را انجام دهید. می‌تو،د از سیستم ،ت دهی آنلاین برای دریافت ،ت ویزیت دکتر ،ن استفاده کنید.

استروژن در سلامت استخوان هم مردان و هم ،ن نقش دارد. استروژن فعالیت استئوب،ت‌ها را که سلول‌هایی در بدن هستند که استخوان تولید می‌کنند، افزایش می‌دهد. از سوی دیگر استروژن به کاهش سرعت تجزیه استخوان‌ها کمک کرده و رشد استخوان ها را افزایش می‌دهد.

biomedcentral.com

در پایان از شما درخواست می‌کنیم تا سوالات و تجربیات خود را در مورد کمر درد و یائ، با ما و سایر خوانندگان مجله سلامت دکتردکتر در میان بگذارید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.


منبع: https://drdr.ir/mag/%DB%8C%D8%A7%D8%A6%D8%B3%DA%AF%DB%8C-%DA%A9%D9%85%D8%B1-%D8%AF%D8%B1%D8%AF/

کمر درد پیش از یائ،

4_ کمبود ویتامین D

spineuniverse.com

دو مورد از علل اصلی پوکی استخوان عبارتند از کمبود مواد مغذی و عدم تعادل هورمونی، مانند کاهش تولید استروژن پس از یائ،. مصرف کافی ویتامین D، همراه با کلسیم، برای پیشگیری و کاهش از دست دادن استخوان که می‌تواند منجر به پوکی استخوان و افزایش کمر درد شود، ضروری است.

5_ استروژن

به همین دلیل، کاهش سطح استروژن در طول زمان سلامت استخوان‌ها را به خطر می‌اندازد. افراد مبتلا به عدم تعادل هورمونی مزمن و ،ن یائسه اغلب تحت تأثیر بیماری‌های استخو، مانند پوکی استخوان و استئوپنی (پیش ساز پوکی استخوان) هستند. مطالعات نشان می‌دهد که خطر ابتلا به پوکی استخوان در ،ن یائسه بیشتر است. سطوح پایین استروژن منجر به از دست دادن تراکم استخوان در طول زمان خواهد شد.