pms چیست؛ علائم قبل از پریود و درمان آن

اشتراک گذاری


منبع: https://drdr.ir/mag/،-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA/

اگر با تغییر سبک زندگی فرد قادر به کنترل سندروم پیش از قاعدگی نباشد و علائم این اختلال سلامت و کیفیت زندگی او را تحت تاثیر قرار دهد، باید برای درمان به پزشک مراجعه کند.

تفاوتپی ام اس با اختلال افسردگی قبل از قاعدگی

میزان درد، تغییرات احساسات و عواطف و استرس در برخی ،ن به حدی شدید است که زندگی روزمره‌ی آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علی‌رغم شدت علائم و نشانه‌های این سندروم، آن‌چه که فرد تجربه می‌کند در بیش‌تر ،ن معمولا ۴ روز بعد از شروع دوره‌ی عادت ماهیانه از بین می‌رود. اما گروه اندکی از ،ن مبتلا به سندروم پیش از قاعدگی علائم ناتوان کننده و بازدارنده‌ای را هر ماه تجربه می‌کنند. این نوع از PMS را اختلال ناخوشی پیش قاعدگی (premenstrual dysp،ric disorder (PMDD)) می‌نامند.

علائم و نشانه‌های اختلال ناخوشی پیش قاعدگی PMDD

زم، که ورزش و محدود ، مصرف شکر برای کاهش وزن، تورم و نفخ ناشی از PMS  کافی نباشد، مصرف داروهای ادرار آور کمک می‌کند تا کلیه آب اضافی بدن را از طریق ادرار خارج کند. داروی اسپیرونولاکتون دارویی ادرار آور است که در بهبود علائم سندروم پیش از قاعدگی نقش موثری دارد.

داروهای هورمونی ضد بارداری 

برای ،ید داروهای تقویتی و مکمل‌های معدنی و ویتامن‌های مفید برای این دوره، روی ع، زیر بزنید:

قرار دادن فعالیت‌های ورزشی در برنامه روزانه

علائم و نشانه‌های اختلال ناخوشی پیش قاعدگی شامل:

 • افسردگی
 • تغییرات خلق و خو
 • خشم و عصب،ت
 • اضطراب
 • ناخوش احوالی
 • داش‌تن واکنش های شدید
 • مشکلات تمرکز
 • بی قراری و تنش
 • زود رنجی

گر گرفتگی قبل از ،

در بسیاری از موارد تغییر سبک زندگی کمک کننده است. اما پزشک با در نظر گرفتن شدت علائم یک یا چند دارو را تجویز خواهد کرد

برخی از بیماری‌ها بسیار مشابه PMS هستند و ممکن است با آن اشتباه گرفته شوند. سندروم خستگی مزمن، اختلالات تیروئید و اختلالات اضطرابی از آن جمله بیماری‌ها هستند. برای تشخیص بهتر پزشک آزمایش‌های ارزیابی عملکرد تیروئید و ارزیابی تغییرات خلق و خو را انجام خواهد داد.

درمان سندروم پیش از قاعدگی

در ابتدا شخص باید با پزشک عمومی ملاقات کند، در موارد خاص بیمار به پزشک متخصص بیماری‌های ،ن ارجاع داده می‌شود. 

، ی،ی چی؟ م،ی ، را سندروم پیش از قاعدگی یا PMS (Premenstrual syndrome) باید معرفی کنیم. سندروم پیش از قاعدگی، علائم و نشانه‌های گوناگونی دارد. علائم قبل ،ی شامل تغییر ناگه، خلق و خو، درد یا تحریک پذیری سینه‌ها، بالا رفتن اشتها و میل به غذا، خستگی، تحریک پذیری و افسردگی است. اما سندرم پیش از قاعدگی چند روز است؟ باید بگوییم PMS را ممکن است تا 14 روز قبل از قاعدگی (،) تجربه کنید. علائم معمولاً بلافاصله پس از شروع قاعدگی مخصوصا در دوران بلوغ دختران متوقف می شوند.

علائم فیزیکی دوره ،

 • درد عضلات و مفاصل
 • سردرد
 • خستگی
 • افزایش وزن به دلیل بالا رفتن حجم مایعات بدن
 • نفخ شکمی
 • تحریک پذیری سینه‌ها
 • بروز ناگه، جوش صورت
 • یبوست یا اسهال
 • عدم تحمل الکل

منبع:

در انتها اگر سوالی دارید، از ما بپرسید؛ مشاور سلامتی دکتردکتر پاسخ خواهد داد.

علائم احساسی و رفتاری قبل قاعدگی

 • اضطراب و بی‌قراری
 • حالت‌های افسردگی
 • گریه ، ناگه، و بی‌اختیار 
 • تغییرات خلق و خو و خشم ناگه،
 • تغییر اشتها و میل به مواد غذایی
 • بی‌خوابی و مشکلات خواب 
 • گوشه‌گیری 
 • ضعف ارتباطی 
 • تغییر میل ،
 • زودرنجی
محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

لیست کامل علائم و نشانه‌های احتمالی سندروم پیش از قاعدگی بسیار طول، است، ولی بسیاری از ،ن تنها بخشی از این علائم را تجربه می‌کنند.

تا کنون روشی قطعی برای تشخیص سندروم پیش از قاعدگی شناسایی نشده است، آزمایشی هم برای تشخیص آن وجود ندارد. اگر در جریان چرخه‌ی قاعدگی هر ماه علائم مخصوصی را تجربه می‌کنید، پزشک با ارزیابی آن‌ها در مورد احتمال ابتلا به PMS نتیجه گیری خواهد کرد.

کاهش استرس 

 • به اندازه کافی بخوابید. 
 • برای درمان سردرد، اضطراب و اختلالات خواب ورزش کنید. 
 • یوگا و مدیتیشن انجام دهید. 

ثبت علائم به مدت چند ماه

دلیل احساس گرگرفتگی قبل از ،، کاهش میزان هورمون استروژن و ایجاد اختلال در تنظیم دمای بدن است. در واقع گر گرفتگی در دوران قاعدگی حاصل فعالیت طبیعی بدن است که طی آن تخمدان‌ها، استروژن کمتر و در مقابل پروژسترون بیشتری تولید می‌کند. همین امر باعث می‌شود در روزهای اول و دوم قاعدگی، ا،ر خانم‌‌ها نوعی گر گرفتگی خفیف در ، را تجربه کنند.

چه زم، باید برای پی ام اس به پزشک مراجعه کرد؟

مهارکننده‌های بازجذب سروتونین  (Selective serotonin reuptake inhibitors) که شامل فلو،تین (fluoxetine)، پارو،تین (paroxetine)، سرترالین (sertraline) و دیگر داروهای مشابه در کاهش علائم موثر است. این گروه از داروها خط مقدم درمان PMS  یا اختلال ناخوشی پیش قاعدگی است. 

برخی از ،ن از کاهش علائم PMS با استفاده از گیاه، مانند جینکو، زنجبیل، بابونه، روغن گل مغربی و گل راعی گزارش می‌کنند. با این حال، مطالعات علمی کمی نشان داده‌اند که چه گیاهی برای تسکین علائم PMS موثر است.

آماده شدن برای ملاقات با پزشک 

درصد موفقیت مصرف داروها در ،ن مختلف متفاوت است. داروهای معمول تجویزی برای سندروم پیش از قاعدگی عبارتند از:

داروهای ضد افسردگی

بیش‌تر روزهای هفته حداقل سی دقیقه پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری و یا ورزش‌های هوازی را در برنامه روزانه خود قرار دهید. مرتب ورزش ، باعث سلامتی کلی بدن و بهبود علائم مرتبط با افسردگی و خستگی خواهد شد. 

پزشک این سوالات را با شما در میان خواهد گذاشت:

دوران ،

پی ام اس دوره‌ای گذراست، با آن مدارا کنید!

اگر علائم PMS ماه به ماه بر روتین و کیفیت زندگی شما تأثیر می‌گذارد و درمان‌های خانگی و داروهای بدون نسخه تفاوت چند، ایجاد نمی‌کنند، بهتر است به یک متخصص ،ن مراجعه کنید. علائم شدید PMS ممکن است نیاز به رویکرد درم، عمیق‌تری داشته باشد، اما اغلب با درمان بهبود می‌یابند. شما می‌تو،د با استفاده از امکان ،ت‌دهی اینترنتی می‌تو،د به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، ،ت دکتر دریافت کنید. 

چه کاری باید انجام داد؟

این داروها به صورت روزانه مصرف می‌شوند. اما در گروهی از ،ن تنها دو هفته پیش از شروع عادت ماهیانه این داروهای ضد افسردگی باید مصرف شود. 

داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی

علائم قبل از ،

علائم ،

تا کنون هیچ فرضیه منفرد قانع کننده ای برای توجیه علائم سندرم پیش از قاعدگی ارائه نشده است  اما عوامل مختلفی ممکن است در بروز آن نقش داشته باشند:

با تغییر شیوه غدا خوردن، ورزش ، و انجام تغییراتی در برنامه روزانه تا حدود زیادی می توان علائم سندروم پیش از قاعدگی را کنترل کرده و یا از شدت آن کم کرد. 

mayoclinic

تغییر رژیم غذایی 

 • خوردن وعده‌هایی با حجم کم چندین مرتبه در روز باعث کاهش نفخ و احساس سیری می‌شود.
 • برای جلوگیری از نفخ و جمع شدن مایعات در بدن از مصرف غذاهای شور پر، کنید. 
 • غذاهایی سرشار از کربوهیدرات مانند میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل مصرف کنید. 
 • غذاهایی سرشار از کلسیم مصرف کنید. اگر قادر به مصرف لبنیات نیستید و یا اینکه کلسیم کافی را از طریق مواد غذایی دریافت نمی‌کنید، از مکمل‌های کلسیم استفاده کنید. 
 • کافئین و الکل مصرف نکنید.

از پزشک چه انتظاری باید داشت؟

این داروها قبل و یا در شروع عادت ماهیانه مصرف می‌شوند و شامل ایبوپروفن (ibuprofen) یا ناپرو،ن سدیم (naproxen sodium) است. این داروها گرفتگی عضلات و درد سینه‌ها را کاهش می‌دهند. 

داروهای ادرار آور 

سندرم پیش از قاعدگی (PMS) دارای طیف وسیعی از علائم و نشانه‌ها از جمله نوسانات خلقی، حساس شدن سینه‌ها، میل به غذا، خستگی، تحریک‌پذیری و افسردگی است. ،ن زده می‌شود که از هر 4 زن قاعدگی، 3 نفر نوعی سندرم پیش از قاعدگی را تجربه کرده باشند. گاهی ممکن است این سندرم به قدری آزاردهنده شود که نیاز باشد تا به متخصص ،ن مراجعه کنید. در این مقاله از مجله دکتردکتر می‌خواهیم بد،م که سندرم پیش از قاعدگی چیست؛ علائم، تشخیص و درمان PMS چگون است.

این قرص‌ها حاوی یک هورمون مصنوعی شبیه به پروژسترون هستند که به تاخیر انداختن پایان چرخه طبیعی و در نهایت به تاخیر انداختن ، کمک می‌کند. این قرص‌ها فقط برای زن، طراحی شده‌اند که قبلاً قرص‌های ضدبارداری خوراکی ،یبی مصرف نکرده‌اند. تأخیر قاعدگی همچنان بحث برانگیز است. اگر می‌خواهید قاعدگی خود را به تعویق بیندازید، از پزشک خود بپرسید که کدام گزینه برای شما بهتر است.

اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD) شکل شدید سندروم پیش از قاعدگی یا همان PMS است. اگرچه PMS و PMDD هر دو دارای علائم جسمی و احساسی هستند، PMDD باعث تغییرات خلقی شدید می‌شود که می‌تواند زندگی روزمره را مختل کند و به روابط آسیب برساند. در هر دو PMDD و PMS، علائم معمولاً 7 تا 10 روز قبل از شروع ، شروع می‌شود و در چند روز اول ، ادامه می‌یابد. اگر PMS دارید، ممکن است احساس افسردگی کنید. اما اگر PMDD دارید، غم و اندوه شما ممکن است آنقدر شدید باشد که احساس ناامیدی کنید. حتی ممکن است به خودکشی فکر کنید.

، چیه

علت ایجاد سندروم پیش از قاعدگی

درمان‌های جایگزین و تکمیلی برای سندروم پیش از قاعدگی عبارتند از:

 • مکمل‌های ویتامین: کلسیم، منیزیم، ویتامین ای و ویتامین ب 6 در بهبود علائم موثر هستند. اما شواهد علمی کافی در این مورد وجود ندارد. 
 • داروهای گیاهی: برخی از ،ن بعد از مصرف گیاه، همچون جینکو یا کهن دار، زنجبیل، پنج انگشت، روغن گل مغربی و گل راعی اعلام ،د که علائمشان تا حد زیادی بهبود پیدا کرده است. قبل از مصرف این مواد با پزشک مشورت کنید، چرا که گروهی از این مواد با سایر داروها تداخل مصرف دارد. برای مثال گل راعی اثربخشی قرص‌های ضد بارداری را کم می‌کند. 
 • طب سوزنی: در این روش سوزن‌های نازک استریلی به نقاط مخصوصی از بدن تزریق می‌شود. برخی از ،ن بعد از طب سوزنی از کاهش شدت علائم خود خبر می‌دهند. 

بیماری ، چیست

درمان گیاهی برای سندرم پیش از قاعدگی

به طور دقیق زمان بروز علائم و عوامل تحریک کننده‌ی بروز آن را یادداشت کنید، این کار به شما کمک می‌کند تا با روش‌های بهتر و درست تری با آن مق، کنید. 

درمان جایگزین برای سندروم پیش از قاعدگی

به صورت ،نی از هر ۴ زن در سنین باروری و قاعدگی سه نفر دوران ، را تجربه می‌کنند و این واضح‌ترین پاسخ به سوال پی ام اس چیست، است. علائم پی ام اس در یک الگوی قابل پیش‌بینی رخ می‌دهد ولی تغییرات فیزیکی و احساسی که فرد در سندروم پیش از قاعدگی تجربه می‌کند‌ ممکن است خفیف و یا حتی شدید باشد. فرد نباید اجازه دهد که این مشکل کنترل زندگی او را در دست بگیرد. درمان‌های موجود و تغییرات اندک در سبک زندگی بسیاری از علائم و نشانه‌های سندروم پیش از قاعدگی را کاهش داده و یا آن‌ها را کنترل خواهند کرد.

روزی که علائم شروع می‌شود و روزی که علائم از بین می‌روند را به دقت یادداشت کنید. تاریخ آغاز و پایان عادت ماهیانه خود را هم در تقویم علامت بزنید.

مانند هر دارویی، نورتی استرون یا ، pause می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد. شایع‌ترین آنها آکنه، لکه بینی قاعدگی (خونریزی خفیف)، خلق و خوی ضعیف، کاهش میل ،، درد سینه یا حالت تهوع است. البته همه بیماران تمام این عوارض را تجربه نخواهند کرد. با این حال برخی از ،ن هستند که نباید از نورتی استرون برای به تاخیر انداختن ، استفاده کنند.

سبک زندگی و درمان خانگی سندروم پیش از قاعدگی

اگر مقدار این ماده کافی نباشد، ممکن است به افسردگی پیش از قاعدگی، خستگی، مشکلات خواب و اشتهای بیش از حد منجر شود.

سندروم پیش از قاعدگی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک از فرد می خواهد که به مدت دو چرخه قاعدگی علائم و نشانه‌های خود را به صورت دقیق در تقویم یادداشت کند، این کار به تشخیص دقیق‌تر سندروم کمک می‌کند.

این داروها تخمک گذاری و علائم سندروم را متوقف می‌کنند. 

قرص ، pause